Kurnaz Tilki – Johann Wolfgang Goethe

17 May Kurnaz Tilki – Johann Wolfgang Goethe

Goethe’den bir çocuk kitabı. Biraz fazla uzamış gibi gelse de oldukça güzel bir hikaye olmuş. Anlatılmak isteneni çocukların kavrayıp kavrayamayacağını bilemiyorum tabi ama Goethe yine yapmış yapacağını.

Bize ve tabi çocuklara üstü kapalı dersler kitabı desem sanıyorum yanlış olmaz. Sistemin işleyişini ve yönetim kadrosunda olanların nasıl bir düzenle işlediğini bizlere gösteren bir kitap. Çocuklara bunlar ne kadar erken anlatılırsa o kadar iyi olur diye düşündü herhalde usta yazar Goethe ve Kurnaz Tilki ile bu anlatımı sundu. Doğru düşünmüş bence.

Sadece çocuklar için değil elbette, yetişkinler içinde yararlı olabilecek bir kitap. Hele ülkemizde gözleri kapalı ya da at gözlüğü takan yetişkinler için biçilmiş kaftan kitaplardan biri diye düşünüyorum. Elbette sadece Kurnaz Tilki yeterli olmaz ama en azından bir başlangıç olur.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kurnaz Tilki
Orijinal adı: Reineke Fuchs
Yazar: Johann Wolfgang Goethe
Çeviri: Zeyyat Selimoğlu
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 128
Baskı: 2016
Tür: Çocuk Kitapları

Kurnaz Tilki – Johann Wolfgang Goethe

Arka kapak;
“Kurnaz Tilki”, büyük Alman ozanı Goethe’nin bundan iki yüzyıl önce yazdığı bir kitap. Goethe, bu kitabında, devleti yönetenlerin iç yüzlerini, bir masal havası içinde anlatıyor. Bu kitapta Ormanlar Kralı Aslan ve çevresindekilerle, halktan biri olan “Kurnaz Tilki”nin çatışmaları, sürtüşmeleri ilginç bir serüven biçiminde dile getiriliyor. Gerek ilkokul, gerekse ortaokul çağındaki çocukların severek okuyacakları bir kitap.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend