Küskün Kahvenin Türküsü – Carson McCullers

03 Kas Küskün Kahvenin Türküsü – Carson McCullers

“…Sonradan içimde yine bir boşluk kaldı. Hiç bir zaman sevgiyi tatmamış bir adamdım ben.”
Bu serzeniş, kitabın son öyküsünden olan Bir Ağaç, Bir Taş, Bir Bulut’ta ki kahramanımızın ondan daha genç olan birine verdiği nasihat ta geçip, beni de hüzünlendirmiştir.

Carson McCullers eseriyle ilk tanışmam oldu bu kitap. Yedi adet öyküden oluşan ve adını ilk hikâyeden alan kitap, özellikle öykülerin bitişleri ile okuyucuyu şaşırtabilir.
Öykülerde geçen diyaloglarda, çok derin ve kilit anlatımlar var ve bir süre düşündürüyor.

İlk öykü çok kuvvetli. Yarıda bırakamıyorsunuz. Hem kavramsal bakımdan dostluk, ihanet, yalnızlık ve güçlü olmakla ilgili de düşünebilirsiniz, hem sadece karakter yüzeyselliğinde bakıp, gelişen olayların hissettirdiklerini yorumlayabilirsiniz.

Öykülerin isimlerini veya neler geçtiğinden bahsetmeyeceğim ama ilk öyküden aldığım tadı son öyküye kadar pek alamadım. Bunu olumsuz bir yönde söylemiyorum çünkü dediğim gibi hiç beklemedik sonlarla hayatın tüm çıplaklığı ile karşılaşılıyorsunuz ve belki bu yüzden pek ısınamadım.
Ama son öykü olan, Bir Ağaç, Bir Taş, Bir Bulut sevgi üzerine hem betimlemeleri, hem diyalogları, hem verdiği hüzünle o kadar güzel akmış ki, kitap bittiğinde bir süre kırık bir kalp ile nefes aldım.

McCullers ve realist hikâyeleri ile tat bırakan güzel bir başucu kitabı olmuş.

İyi okumalar.

Kitap adı: Küskün Kahvenin Türküsü
Orijinal adı: The Ballad of The Sad Cafe
Yazar: Carson McCullers
Çeviri: İpek Babacan
Yayınevi: İş Bankası Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 164
Baskı: 2005
Tür: Roman

Hemen satın alın

kuskun-kahvenin-turkusu-carson-mccullers

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend