Kutsal İnek – David Duchovny

05 Ağu Kutsal İnek – David Duchovny

Arka kapağında “Hayvan Çiftliği’nden bu yana yazılmış en ilgi çekici hikâyelerden.” diye bir yazı görünce heyecan içinde kaldığım ve hemen okumalıyım dediğim bir kitaptı Kutsal İnek. Dikkat ederseniz “kitaptı” diyorum çünkü o an, unutulmak istenen her an gibi çok geçmişte kaldı. Her ne kadar keşke demeyi sevmesemde, David Duchovny için bir keşke demek istiyorum. Keşke X-Files’da olayları çözmeye devam etseymişsin ya da kendi kendine yazsaymışsın. Aslında adamın bir suçu yok. Satış taktikleri yüzünden oluyor tüm bunlar. Popüler kültüre aldanmamak ve çok pohpohlanın arkasında mutlaka bir bit yeniği aramalıyız. Time Out gibi çok ama çok beylik laflar etmemeliyiz…

Evet kitap için söyleyeceklerimi ilk paragrafda söyledim zaten. Geriye söylenecek fazla birşey yok diye düşünüyorum. Ha kitabın konusu derseniz hemen size biraz bahsediyim. Çiftlikte yaşayan bir inek sorgulamaya başlar hayatını. Herşey çok yanlış gelmeye başlar. İnsanlara ne kadar hizmet ederse etsin, bir gün gelecek ve kesip yiyeceklerini öğrenir. Hindistan’da kutsal oldukları de öğrenir. Oraya gitmek ister. Planlarını yapar ve yanında israile gitmek isteyen bir domuz ve Türkiye’ye gitmek isteyen bir hindi ile birlikte atlarlar uçağa. Biletlerde yapılan bir yanlışlık yüzünden hepsi Türkiye’ye gelir, İstanbul’a inerler. Sonra hindi uçmayı sever ve oradan bir uçak çalarlar. Hemen kullanmayı öğrenir doğasında uçmak vardır çünkü kuş olduğu için ve israile giderler. Ordanda Hindistan’a giderler. Orada el üstünde tutulurlar. Fakat ordanda eve dönmeye karar verirler giderler…

Arka kapaktan;
Hindistan’dan Türkiye’ye, İsrail’den Filistin’e kıtalararası bir macera! X-Files ve Californication’ın yıldızı David Duchovny’den katıla katıla okunacak lezzetli bir hiciv,
iyimser bir sistem eleştirisi, bir doğal hayat manifestosu. Siz, ben, biz, yabandaki hayvanlar, dizinizin dibindeki hayvanlar, tabağınızdaki hayvanlar, yanınızda duran kişi… Hepimiz biriz. Hepimiz kutsalız. Bütün inek anneleri gibi aniden ortadan kaybolan annesinin özlemiyle yanıp tutuşurken, insan ırkının himayesindeki ineklerinbaşına gelenleri öğrenen Elsie, bir gece çiftlikten kaçar. Hindistan Operasyonu dediği kaçış projesinin hedefi makûs talihine dur demek, feleğin tekerine çomak sokmaktır. Bu özgürlükçü macerada Elsie’ye onunla aynı emelleri taşıyan bir domuz ve bir hindi yoldaşlık eder. Güçlerini birleştiren hayvanlar ezber bozarak insanlığa nanik yapıyor!

“Hayvan Çiftliği’nden bu yana yazılmış en ilgi çekici hikâyelerden.”
-Time Out-
Time Out’a güvenim sıfır…

“David Duchovny’nin cezbedici, cesur ve hazırcevap icadı Elsie Bovary, hiçbir okurun karşı koyamayacağı bir edebiyat festivalini garanti ediyor.”
-Rafael Yglesias-

Arka kapağına bakarak alınmaması gereken kitaplarda Kutsal İnek. Eminim okuyacak daha iyi bir kitabınız vardır. Zaman kabına gerek yok bence. Dünya üzerinde basılmış bu kadar fazla okunması gereken kitap varken. Ha derseniz sadece eğlencelik birşeyler arıyorum, zamanımda bol o zaman buyrun size iyi okumalar dilerim.

Kitap adı: Kutsal İnek
Orijinal adı: Holy Cow
Yazar: David Duchovny
Çeviri: Algan Sezgintüredi
Yayınevi: April Yayıncılık
Sayfa: 160
Baskı: 2015
Tür: Roman

Hemen satın alın

kutsal-inek-david-duchovny-2

#Kutsal İnek – David Duchovny #Kutsal İnek #David Duchovny

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend