Lejyon – Fabien Nury

24 Oca Lejyon – Fabien Nury

Lejyon Fabien Nury’nin çok farklı bir konuya sahip olabileceğini umduğum çizgi romanı. Fakat umutlarım yine suya düştü. Gerçi hemen bu kadar sert bir girişle moral bozmak istemiyorum. Kötü diyemem elbette fakat konu açısından bir değişiklik yok. Yine naziler yine deneyler yine vampirler yine güçler vs… Sanırım bir noktadan sonra konuyu buraya bağlamak şart. Bununla ilgili bir kural var gibi.

Kitabımızın ana karakteri bir kız çocuğu. Ama bu bildiğiniz kız çocukları gibi değil. Alma gibi bir çocuk bu. Fear oynayanlar hemen anlayacaklardır nasıl bir çocuk olduğunu. Fakat bu çocuğumuzun bir farkı var o da bu çocuk korkunç bir görünüme sahip değil. İsterse herkesi yönetebiliyor ve bu yönettikleri acı bile duymadan saldırabiliyor. Ne kadar güzel bir silah değil mi? Böyle bir ordunuz olduğunu düşünün sorgusuz sualsiz sizin için ölen bir ordu. Hemde acı duymuyorlar ne kadar güzel değil mi? İşte bu güzelliği keşfeden nazi almanyasının önde gelenleri bu gücü hemen sunmak istiyorlar hitlere ve harekete geçiyorlar. Fakat gözden kaçırdıkları bir kaç nokta var. Bu gücü tutmak isteyen başka güçlerde var. Hem bu güçler farklı insanların bedenine de girebiliyorlar. Nasıl mı? Onu da anlatmayalım isterseniz okuyun ve görün.

Her ne kadar çok klasik bir konu da olsa okunmaz bir çizgi orman değil elbet. Sıkıyor mu? Evet yer yer sıkıldığım oldu ve bıraktım biraz uzun sürdü zaten bitirmem. Tanıyanlar bilir ki benim bir çizgi romana başlayıpda sıkıldığım çok görülmemiştir. Başlarım ve maksimum bir kaç saatte bitiririm. Hep öyle olmuştur. Birde çok seversem eğer işte o zaman değmeyin keyfime…

Fakat Lejyon ile böyle bir ilişki yaşayamadık. Klasik konulardan artık çok sıkılan ben, Lejyon’u hala bu konulardan sıkılmamış kimselere tavsiye ederim. İyi bir örnek iyi bir çalışma. Fakat benim gibi hep aynı konuları hep aynı şekilde işleyen çizgi romanlardan sıkılanlar için öneremeyeceğim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Lejyon
Orijinal adı: Je Suis Legion
Yazar: Fabien Nury
Çeviri: Ömer B. Albayrak
Yayınevi: Marmara Çizgi
Sayfa: 192
Baskı: 2013
Tür: Çizgi Roman


Arka kapak;
1942. İkinci Dünya Savaşı. Naziler güçlerinin doruğunda. Müttefik Kuvvetler muharebe alanında ilk zaferini kazanır. Savaşın sonu hiç bu kadar belirsiz olmamıştır. Bu sırada İngiliz istihbaratı çok gizli bir Nazi silahı hakkında bilgi edinir: Kanının ufacık bir damlasını bile taşıyan her canlı varlığı kontrolü altına alabilen, 10 yaşında, Ana adında, Rumen bir kız yani Lejyon.


Dünyaca ünlü Amerikalı çizer John Cassaday (ASTONISHING X-MEN, PLANETARY) ile Fransız yazar Fabien Nury sizlere, Nazilerden Vlad Dracula kadar uzanan, casusluk ve doğaüstü korku öğeleriyle dolu nefes kesici bir macera sunuyor.

lejyon-fabien-nury

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend