Leonardo’nun Defterleri – Leonardo Da Vinci

07 Mar Leonardo’nun Defterleri – Leonardo Da Vinci

Leonardo’nun Defterleri adı üzerinde Leonardo Da Vinci’nin defterlerinde aldığı notlardan oluşuyor. Bu notların büyük çoğunluğu temize alınmayı bekleyen eğitim materyalleri esasında. Leonardo’nun Defterleri adlı bu eserde bu eğitim içeriğinden faydalanabiliyoruz.

Leonardo Da Vinci bu notlarını temize geçmek istemiş fakat buna zamanı olmamış ne yazık ki. Notlar sadece bir kaç konu üzerine değil, aklınıza gelebilecek hemen hemen her konu ile ilgili bir şeyler yazmış. Oldukça geniş bir yelpazesi var sanatçının. İlk olarak resim ile alakalı bilgileri okuyoruz, sonrasında ışık, gölge kuralları ve olması gerekenleri. Sonrasında heykel sanatına giriş yapıyoruz. Bu şekilde Leonardo Da Vinci’nin değindiği hemen tüm alanlar hakkında detaylı bilgi alıyoruz. Hem de sanatçının kendisinden.

Bizlerle konuşur gibi yazıldığı için hiç ama hiç yormayan bir akışla ilerliyor kitap. Sağolsun yayınevi de hakkını vermiş ve güzel bir baskı hazırlamış kitaba bu yüzden Arkadaş Yayınevi bir teşekkürü hak ediyor.

Kitabı özellikle resim ile ilgilenenler, ressam olmak isteyenler okumalı. Çünkü en esaslı bilgiyi bu alanlara ilgisi olanlar alacaklardır. Aynı zamanda heykel sanatları ile meşgul olanlar da kendileri için yararlı şeyler bulacaklardır diye düşünüyorum. Günümüze uyarlayacak olursak ışık ve gölge ile alakalı kısımdan fotoğrafçılar faydalanabilir. Çünkü bu kısımda anlattıkları aslında ışığın ve gölgenin en yararlı kullanımı nasıl olur sorusuna bir cevap niteliğinde.

Kısacası sanatın her dalından bir şeyler bulabilir ve bu dal ile alakalı büyük üstattan ders alır gibi okuyabilirsiniz. Örneğin hikaye yazılarından bir hikaye girişleri ile ilgili bilgi bile alınabilir diye düşünüyorum. Yazdığı aforizmalar ve öyküler kıvılcım vermesi açısından ya da bir konunun değerlendirilmesi açısından çok iyi olmuş.

Biraz alıntı yapacak olursam;

“Bazıları vardır ki, içlerinden yiyeceklerin geçtiği birer geçiten öte bir şey olmayıp, yeryüzündeki dışkıyı artırmaktan, tuvaletleri doldurmaktan başka bir şeye de yaramazlar. Çünkü içlerinde dünyaya ait başka hiçbir şey, herhangi bir olumlu etki ortaya çıkmaz; dünyaya kattıkları tek şey, dolmuş tuvaletlerdir”

Az biraz sert gibi gelebilir fakat doğru. Çevrenize az biraz bakın ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz üstatadın…

“İnsanın düşünceleri her zaman umuda yöneliktir.”

İçimziden de olsa her zaman bunu yapmaz mıyız? Sürekli olarak bir yol arar ve buluruz. Çünkü yaşam bizim için, ne olursa olsun güzeldir.

“İnsan dehası çok çeşitli icatlar üretse bile, hiçbir zaman Doğa’nın yaptıklarından daha güzel, daha basit ve daha amacına uygun icatlar yapamaz; çünkü doğanın yarattıklarında hiçbir şey eksik, hiçbir şey fazla değildir. Hayvanların hareketini sağlayan kolları, bacakları yaparken karşı denge kurmasına gerek yoktur.”

Leonardo Da Vinci ile aynı düşünceye sahip olmak ne kadar güzel dediğim bir paragraftı bu paragraf. Kendi içimde yer alan düşünceleri üstadın notlarında görmek sevindirici oldu.

Bu eseri baskısı bitmeden alın derim. Bir daha basılır mı ya da ne zaman basılır bilinmez. Çünkü bu tip değerli eserleri bulmak sonra çok zor olabiliyor.

İyi okumalar, iyi öğrenmeler.

Kitap adı: Leonardo’nun Defterleri
Orijinal adı: Leonardo’s Notebooks
Yazar: Leonardo Da Vinci
Çeviri: Alev Serin
Yayınevi: Arkadaş Yayınları
Sayfa: 336
Baskı: 2010
Tür: Sanat, Sanat Kitapları, Ressamlar

Leonardo’nun Defterleri – Leonardo Da Vinci


Arka kapak;
Tarihe damgasını vuran Leonardo da Vinci (1452-1519) dünyadaki en büyük dehalardan birisi. Ressam, mucit, anatomi bilgini, teorisyen, felsefeci, müzisyen ve öğretmen olarak Leonardo sanat, edebiyat, bilim ve teknolojiye olan büyüleyici katkılarıyla sadece Rönesans’ın değil tarihin gelmiş geçmiş en büyük “çok yönlü zekası”.

Tüm hayatı boyunca Leonardo sayısız defter tuttu. Net sayı hâlâ tam olarak bilinmiyor. Bu kitap, bu defterlerden derlenen çalışmalarının en büyüleyici olanlarını bir araya getirerek Leonardo’nun zihninin derinliklerini nefes kesici bir ustalıkla ortaya koyduğu kendi notları ve hassas çizimlerini, onun akıl dünyasına dalmak isteyen okurlarla buluşturuyor.

Kitap Leonardo’nun uygulamalı resim ve mimarlık dersleri, sanat, felsefe ve bilim üzerine notlarından ve çizimlerinden oluşuyor. Bu yazılar ve çizimler, gözden geçirilmiş bir formatla sunulmakta olup ana başlıklar ve alt bölümler halinde düzenlenmiştir. Çizimlerin konu ve ayrıntılarındaki muazzam çeşitlilik, olağanüstü bir gözlem ve akıl yürütme yeteneğine sahip doyumsuz ve bilgiye aç bir zihni açığa vuruyor. Kitapta ayrıca bugün hayata geçirilmesi gündemde olan Leonardo’nun Haliç için tasarladığı köprünün ayrıntıları da anlatılmaktadır.

Leonardo, herkesçe kabul gören kurulu düzene karşı olma eğilimiyle orijinal elyazması metinlerin çoğunu farklı bir diyalekt ve esrarlı kısaltmalarla sağdan sola doğru yazmıştır. Bununla birlikte kelimelerin ve resimlerin ortak senfonisinde kulaklarımızda yankılanan şey, Leonardo’nun mimari, insan anatomisi, resim ve çizim, mekanik icatlar, botanik ve bitkiler, havacılık, haritalar ve daha pek çok konu hakkındaki göz kamaştırıcı çalışmalarıdır.

Bu kitap aynı zamanda bir eğitim kılavuzudur. Leonardo’nun öğretici yönünü de açığa çıkarmaktadır. Açıklamalar basit ve nettir. Leonardo ressam adaylarına değerli tavsiyelerde bulunmaktadır. Kitabı okudukça kendinizi büyük üstat ile aynı odada birlikte çalışıyor gibi hissedeceksiniz

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend