Logicomix – Apostolos Doksiadis

08 May Logicomix – Apostolos Doksiadis

Sizlere son zamanlarda okuduğum en sürükleyici çizgi romanlardan biri Logicomix oldu. Gerek kurgusu, gerek anlatımı, gerek konular arasındaki geçişleri kısacası tam anlamı ile olmuş bitmiş bir çizgi roman. Kelimenin tam anlamını kullanabileceğimiz bir an yaşatıyor bizlere. Mükemmel. Evet Logicomix için en iyi kelime bu hakikaten.

Başlar başlamaz size sağlam ve güzel bir hikaye sunacağını anlıyorsunuz Logicomix’in. Ayakları yere sağlam basan bir çizgi roman olduğu, okumaya başlar başlamaz anlaşılıyor. Kabaca bahsedecek olursam, Bertrand Russell’ın hayat hikayesini okuyoruz çizgi romanda. Sıkıcı bir biyografi gibi değil elbette. Çizgi romanın verdiği o güzel atmosferi görerek ilerliyoruz. Bertrand Russell ve mantık ve tabi matematik nasıl bir arada ilerlemiş, neleri görmüş, kimlerden ne almış, yakınlarında hangi insanlar olmuş, hangi hatalar yapılmış bunların hepsini görüyoruz. Bertrand Russell’ın sürekli olarak uğraştığı ispatlanabilir ve ispatlanamaz kavramlardan, paradokslardan, küme teorisinden, aksiyomlardan, mantıktan, felsefeden kısacası aklını kurcalayan tüm sorulardan bahsediyor Logicomix. Tüm bu anlatımda en ufak bir sıkılma ya da uzaklaşma hissetmiyorsunuz. Belki de en güzel yanlarından biri de bu Logicomix’in.

Hikayenin gidişine göre felsefeciler, matematikçiler, mantık kuramları, fizikçiler, deliler -evet deli bu adamların çoğu- Logicomix’de karşımıza çıkıyor. Örneğin adını çok duyduğum ama kendisi ile ilgili az bilgiye sahip olduğum Ludwig Wittgenstein ile ilgili daha fazla bilgiye sahip oldum. Kendisini deliler kısmına mı yoksa dahiler sınıfına mı koymalıyız bilemiyorum. Gerçi her iki sınıfda aynı sıralara sahip ama neyse.

Lafı çok uzatmak istememiştim ama sanırım yine uzadı. Bu yazıyla bu kadar zaman kaybettiğiniz yeter bence hemen gidip okumaya başlayın Logicomix’i sonra gelip sayfanın altından yorumlar kısmından teşekkürlerinizi sunarsınız.

İyi okumalar.

Kitap adı: Logicomix
Orijinal adı: Logicomix
Yazar: Apostolos Doksiadis, Hristos H. Papadimitriu
Çeviri: Özge Özgür
Yayınevi: Albatros Kitap
Sayfa: 345
Baskı: 2015
Tür: Çizgi Roman


Arka kapak;
New York Times En Çok Satan Çizgi Roman!
Treviso Çizgi Roman Festivali “En İyi Yabancı Çizgi Roman Ödülü”
New Atlantic Bağımsız Kitap Satıcıları Ödülü
Bertrand Russell Derneği Kitap Ödülü
Hollanda Kitap Satıcıları Ödülü
TIME dergisi roman-dışı kategorisinde “En iyi ilk 10 kitaptan biri” 25 ülkede yayımlandı!

logicomix-apostolos-doksiadis

Logicomix – Apostolos Doksiadis

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend