Louis Lambert – Honore de Balzac

24 Ara Louis Lambert – Honore de Balzac

Gerçekçi edebiyatın en önemli yazarlarından olan Honore de Balzac’ın okuması çok kolay olmayan, akıcılığı sonradan yerine gelen, biraz otobiyografik, biraz psikolojik ve çok fazla bilinmeyen bir eseridir. Eğer Balzac’ın edebiyatına alışkın bir kimseyseniz, diğer romanları ie arasında biraz fark sezebilirsiniz. Çünkü romanda sanki biraz farklı tatlar var.

Balzac’ın çok bilinmeyen bu romanını “Şimdinin ve her zamanın sevgilisine…” sözleriyle sevgilisi Laura Berny’e ithaf eder. Romanın yazıldığı zamanlarda Laura Berny, Balzac’ı maddi ve manevi anlamda desteklemiş ve her zor zamanında yanında olmuş. Romanın, Balzac’ın yaşamından izler taşıdığı söylenir. Tarihçiler bu sebeple romanı otobiyografik bir roman olarak değerlendirirler. Okurken sizler de farkedeceksiniz ki kimi yerlerde öz eleştiri yapılıyor gibi bir anlatım vardır. Bazende üstü kapalı övgüler gelir gibi olur ama ardından üsluplu bir biçimde üzeri kapatılır.

Roman, 1940’larda Oktay Rıfat tarafından Türkçe’ye çevrilmiş. Sonrasında oğlu Samih Rıfat çeviriyi günümüz Türkçesine uygun bir hale getirir. Güzel bir çevirmen notu ile başlıyor eser. İlk çevirmen ve sonradan elden geçiren çevirmenin baba oğul olmasından kaynaklanan duyguyu içinizde hissederek esere başlıyorsunuz.

Balzac’ın tutkusunu, heyecanını, öfkesini, özlemini, korkusunu, ümidini kısacası her bir duygusunu yansıttığı, kendisi gibi olan bir kendisinin romanı.

İyi okumalar.

Kitap adı: Louis Lambert
Orijinal adı: Louis Lambert
Yazar: Honore de Balzac
Çeviri: Oktay Rifat
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 129
Baskı: 2011
Tür: Roman

louis-lambert-honore-de-balzac


Arka kapak;
Honoré de Balzac (1799-1850): Fransa’nın 19. yüzyıldaki sosyal yapısının tarihsel bir tablosunu çıkardığı eski ve yeni romanlarını 1830’dan sonra İnsanlık Komedyası başlığı altında topladı. Louis Lambert bu anıtsal eserde “Felsefi İncelemeler” başlığı altında bir araya gelen romanlar arasında yer alır. Balzac’ın önemli metinlerinden biri olduğu söylenen
Louis Lambert, yazarın çocukluk yaşamından izler taşır. Anlatılan olaylarla yazarın yaşamı arasında benzerlikler bulan edebiyat tarihçileri eserin büyük ölçüde otobiyografik bir roman olduğu görüşündedirler. Balzac günümüzde edebi gerçekçiliğin en büyük yazarlarından biri sayılmaktadır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend