Macbeth – William Shakespeare

29 Oca Macbeth – William Shakespeare

Beklediğimden çok farklıydı Macbeth’de herşey. Ben sanmıştım ki bir aşk klasiği okuyacağım. Macbeth kadersiz bir kadın olacak, aşkını bulamayacak. Nedense Macbeth denince aklıma hep aynı şey gelir benim. Ama değilmiş. Hem de hiç değilmiş. Hal ve durum o kadar farklıymış ki okudukça daha bir hayran kaldığım Shakespeare eseriymiş. Herhalde artık Macbeth dendiğinde artık aklıma kadersiz, aşkını arayan bir kadın değil, gözü dönmüş bir katil gelecek.

Macbeth, William Shakespeare’in en önemli ve en ünlü tragedyalarındna biri. Okunduğunda tokat etkisi yapan eşsiz Shakespeare eserlerinden biri. O kadar güzel bir konu ve o kadar güzel bir işleyiş var ki hayran kalmamak elde değil. Tabi sizlere burada bütünüyle konuyu anlatmak istemiyorum. Her zaman olduğu gibi sadece bir başlangıç yapıp sizleri meraklandırmak istiyorum. Sonrasında sizlerin gidip okumasını sağlamak en büyük hedefim. Zaten olması gereken bu bana göre. Umarım yanılmıyorumdur.

Macbeth adında bir soylu düşünelim. Kralın çok iyi bir dostu. Kralın gözü kapalı güvendiği bir dostu, arkadaşı, yareni belkide. Bir eşi var Macbeth’in Lady Macbeth o da çok asil çok soylu. Bir gün geliyor ve kralı yemeğe şatolarına davet ederler. Fakat bu davetin altında ihanetten başka bir şey yoktur aslında. Ölüm kokar şatonun her yanı. Ama kral bunu farketmez. Dostunun yanına gidiyordur ne de olsa ne ölümü ne ihaneti! Bunları düşünmez bile. Sorgusuz sualsiz teslim eder dostunun evinde kendisini ikramlara şatafata ve gösterişe. Ama göreceği bir sabah daha yoktur artık. Göreceği sadece kara bir gecedir gündüzü olmayan. Herşey başlamadan Macbeth son bir kez düşünür ve üzülür dostu için vazgeçmek ister ama Lady Macbeth olmaz der, erkek değil misin der gururuna oynar egosuna oynar Macbeth’in ve yapmasını sağlar. Sonrasında pişman olsa dahi Macbeth, Lady Macbeth tüm izleri siler, planlarını olması gerektiği gibi devam ettirir. Fakat sonrasında ettiklerini ödeyecekleri güne kadar tahtın büyüsü ile yaşamaya başlarlar. Her zaman tek bir amaç vardır o da tahttır.

Tüm çarpıcılığı ile Macbeth, Shakespeare’in okunması gereken bir eseridir. Fazla zaman kaybetmeyin derim bu eşsiz ziyafet için. İhanetin kol gezdiği değil, ete kemiğe bürünüp gezdiği zamanlara sizler de bir göz atın, oralarda biraz dolaşın Shakespeare’in gözleriyle.

İyi okumalar.

Kitap adı: Macbeth
Orijinal adı: Macbeth
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 108
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

Macbeth – William Shakespeare

macbeth-william-shakespeare

Arka kapak;
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren bu efsanevi yazar, büyük olasılıkla 1606 yılında yazdığı Macbeth’le “yükselme arzusu ve politik hırsın” kişiyi neye dönüştürebileceğini dünü, bugünü ve yarını kapsayacak bir derinlikle öngörmüştür.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • ays.gok.cyp@gmail.com'
  Aysel Gök
  Posted at 17:48h, 01 Ekim Yanıtla

  Merhaba,
  Bu güzel Shakespeare yorumunuzla “bizlerin okumasını sağlama” hedefinize ulaştığınızı söylemek isterim. Adını sürekli duymama rağmen hiç Shakespeare okumayı düşünmemiştim nedense. Ancak sık sık övmenizden olsa gerek, okumasam içimde ukde kalacak.
  Teşekkürler!

  • Metin Yılmaz
   Posted at 23:21h, 01 Ekim Yanıtla

   Merhaba,
   İnanın çok sevindim. Dediğiniz gib esas hedefimiz bu bizim. Bu kadar emek ve bu kadar yazı hazırlamada ki yegane amacımız diyebilirim. Sonuca ulaştığını görmek memnuniyet verici. Aynı zamanda bizlere de şevk kaynağı. Çok teşekkür ederiz geri bildiriminiz için.
   İyi okumalar.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend