Mağaradakiler – Cemil Meriç

15 Eki Mağaradakiler – Cemil Meriç

Cemil Meriç Mağaradakiler kitabıyla entellektüel nedir sorusunun ve sorununun ne olduğunu anlatıyor. Günümüzde özellikle cahil ve yarı cahil kesimin hakaret gibi kullanmaya çalıştığı entellektüelin ne olduğunu, aydının aslında ne yaptığını sıralıyor. Sadece bizde değil batıda ve Rusya da durum nedir ne değildir onu da anlatıyor.

Sonrasında sosyalizm, anarşizm ve liberalizm ile de haşır neşir oluyoruz. Marksın gökten düşmüş gibi gelen fikirlerinin insan için olduğunu, insanların düşünceler için olmadığını ve coğrafyanın önemini anlıyoruz. Bir din gibi görülen ve itaat edilen Marksizmin aslında bu biçim ve biçimlerde anlaşılmasının ne kadar yanlış olduğunu öğreniyoruz.

Daha sonra yazarlara bir göz atıyoruz. Dostoyevski ile delileri arasında bir bağ bar mı yok mu? Bu vatanperverliği yavan durmuş mu durmamış mı öğreniyoruz. Rus intelijansiyası bize ne katmış ya da katamamış onu görüyoruz.

Esasına baktığımızda hemen hemen her sayfada bir şeyler görüyoruz ve o zamanlardan bu zamanlara tutulmuş bir deniz feneri tarafından aydınlatılıyoruz. Öyle bir deniz feneri ki bu deniz feneri, bizlere çok eskilerden anlatıyor, şimdi zamanları ve yaşadığı zamanları. O kadar net bir şekilde çiziyor ki cehaletin çizgilerini, hala görebiiyoruz bunları. hem de oldukça net bir biçimde herhangi bir bulanıklık olmadan.

Ülkemizin durumlarından biri sadece. Ama en önemlisi belki de ülkemizin sorunları arasında. Çünkü bu sorunları çözdüğümüz zaman iyi bir ülke, yaşanacak bir ülke haline gelebileceğiz.

Tabi aydınlanmak isteyen bir bünye ise okuyan bünye.

İyi okumalar.

Kitap adı: Mağaradakiler
Yazar: Cemil Meriç
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa: 288
Baskı: 2016
Tür: Sosyoloji, Kültür Yazıları

Mağaradakiler – Cemil Meriç


Arka kapak;
Aydın mı dersiniz, entelektüel mi dersiniz? İki kavrama farklı anlamlar mı yüklersiniz? Aydınlardan entellektüellerden çok şeyler mi beklersiniz, hiçbir şey beklemez misiniz? Öyle ya da böyle, kültürle derinlemesine alışveriş kaygınız arsa zaman eksenine düşünce mesaisi düşünebiliyorsanız bu kavramlar üzerine kafa yorarsanız bu sorulara cevap ararsınız ufuk ararsınız. Cemil Meriç’in hakikatte içi de, dışı da bir mağarayı anlattığı kitap Mağaradakiler bir geniş ufuk kitabı.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • trenvay@hotmail.com'
  stickerlar
  Posted at 13:05h, 27 Ekim Yanıtla

  Harika bir blog olmus!! :)) Sitenizi ilgi ile takip ediyorum.

 • mispir365@gmail.com'
  Mispir
  Posted at 09:03h, 12 Ekim Yanıtla

  Platon’un magara alegorisinden hareketle kendi aleminden kopan aydının trajedisine, yeraltı magarasına bir parça aydınlık getirmek amacıyla yazılmis kitaptır. Cemil Meriç’e olan saygımi arttırmıştır. Günümüz “entellektüel”lerinin başucu kitabı olabilir. Kelimenin anlamının ne kadar önemli oldugunu mana arayışında olanlara enfes biçimde sunuyor.

  (Blogla yeni tanıştım. Emeği geçen, işin mutfağında olan kim varsa şükranlarımı sunuyorum.Ellerinize saglik)

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend