Malavika ve Agnimitra – Kalidasa

19 May Malavika ve Agnimitra – Kalidasa

Malavika ve Agnimitra Kalidasa, Hint edebiyatına olan önyargılarımı kırmamı sağlayan kitaplardan biri oldu. Aslında önyargı da denmez ama neyse. Masalsı bir tragedya okumak isteyenler için tavsiyemdir.

Genelde Yunan tragedyalarını gören bizler için çok iyi bir deneyim oldu Malavika ve Agnimitra. Çeviri olmadığı sürece göremeyeceğimiz, tanışamayacağımız yazarlardan biri ile tanışmış oldum. Kalidasa ile ilgili bazı bilgiler edinmiştim ama herhangi bir kitabını okumadığım için bu bilgiler havada kalmaktaydı. Bu çeviri sayesinde hem Hint edebiyatı ile ilgili büyük bir yazarla tanışmış oldum, hem Hin tragedyası nedir bunu öğrendim hem de değişik bir tarzda okuyarak farklı bir okuma deneyimi yaşamış oldum.

Aslına bakarsanız her yönden iyi bir okuma oldu. Zaten her daim tek yönlü okuma yapmamalı. Her ay farklı türleri ve yazarları okumalı ve yeni keşifler yapmalı. İş Bankası Kültür Yayınları bu konuda oldukça iyi çalışmalar yapıyor. Özellikle son zamanlarda gelen klasikleri daha önce Türkçe’de hiç görmemiştim. İlk kez çeviri yapılan kitaplar ister istemez daha çok merak uyandırıyor bende ve bir an önce okuma isteği oluyor.

Bu sebeplerle bile okumaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum ve tavsiye ediyorum. Endişelenmeyin, pişman olmayacağınız güzle bir tiyatro kitabı okumuş olacaksınız. Bundan şüpheniz olmasın.

İyi okumalar.

Kitap adı: Malavika ve Agnimitra
Orijinal adı: Malavika and Agnimitra
Yazar: Kalidasa
Çeviri: H. Derya Can
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 102
Baskı: 2013
Tür: Tiyatro

Malavika ve Agnimitra – Kalidasa

Arka kapak;
Kalidasa: MS 4. yüzyılda yaşadığı düşünülen Kalidasa, klasik Hint edebiyatının en önemli şair ve yazarları arasında yer alır. Hindistan’ın altın çağı olarak bilinen Gupta döneminde yaşamıştır. Hayatı hakkındaki bilgiler anlatılan efsanelere dayanmaktadır. Üçü dram, dördü şiir olmak üzere yedi eseri vardır. Eserlerinin konularını tarih, mitoloji ve dinden almıştır. Malavika ve Agnimitra’nın konusu özgün olmakla birlikte oyunda tarihten alınmış gerçek kişiler de yer alır.

Bir aşk hikâyesi olan Malavika ve Agnimitra muhtemelen yazarın gençlik dönemine ait bir çalışmadır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend