Mars Yıllıkları – Ray Bradbury

28 Kas Mars Yıllıkları – Ray Bradbury

Bilim kurgu çatısı altında insanı sorgulayan bir eser Mars Yıllıkları. Ray Bradbury tarzı bir bilim kurgu ile hem de. İnsanın neyi ne şekilde nasıl yaptığını, acımasızlığının sonuçlarını gözler önüne seriyor. Her zaman ki gibi muhteşem bir Ray Bradbury kitabı. Ne denebilir ki! Severek okumaktan başka yapacak hiçbir şeyim yok…

Ray Bradbury, Mars Yıllıkları ile bize kısa kısa öyküler sunuyor. Bu öykülerde marsa yapılan seyahatler var. Fakat bu seyahatlerin hiçbirinden ses seda yok. Dünyadakiler yapılan seyahatlerin başarısız olduğunu düşünüyorlar. Birkaç kez yapılan seyahatler ve hiçbir sonuç yok. Hikayelerin her birinde ayrı bir tat alınıyor. Yıllıklar gibi yazılan kitapta, espri dozu diğer kitaplarına göre Ray Bradbury’nin daha fazla. Anlatım biraz daha eğlenceli sanki. Marslıların kapısını çalan astronotlara sanki kapı kapı dolaşan işportacı gibi davranan marslılar oldukça eğlenceliydi. Tabi sonra onları… Neyse spoiler vermeyeceğim. Okuyunuz efendim.

Dikkatimi çeken bir diğer hikaye ise ölen akrabalarını gören insanlar oldu. İnanın aklıma gelen bir kitap konusuydu bu. Daha doğrusu kitap olarak düşünmeden önce bunun bir değişik biçimini rüyamda görmüştüm. Çok tuhaf bir rüyaydı. 1996 yılında hayatını kaybeden babamı, farklı bir ülkede (sanırım farklı bir ülkeydi) yaşıyor olarak görmüştüm. Acaba böyle bir şey mümkün mü diye rüyamda düşündüğümü bile hatırlıyorum. İşte bunu zaten yıllar önce Ray Bradbury düşünmüş ve kurgulamış. Ben ise bunu 2015’de bir rüyada görüyorum. Fakat bu sanki güzel bir şeymiş gibi görünen durum, sağlam bir gerilime dönüşüyor.

“İlahi takdir sorgulanmaz. Eğer gerçeğe sahip olamıyorsan hayal de onun kadar iyidir. Ben onların geriye dönen ölüleri değilim, ama onlar için neredeyse daha iyi bir şeyim; zihinlerinde şekillendirdikleri bir idealim ben.”

Hepimizin yaptığı gibi değil mi? Gerçeği bulamıyoruz ve hayali ile yetiniyoruz. Olmayanları olmuş gibi gösterebiliyoruz…

Birkaç solukta bitireceğiniz bu muhteşem Ray Bradbury kitabını herkese tavsiye ediyorum. Bir an önce okuyunuz, okutunuz.

Kitap adı: Mars Yıllıkları
Orijinal adı: Martian Chronicles
Yazar: Ray Bradbury
Çeviri: Barış E. Alkım
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 382
Baskı: 2000
Tür: Bilim Kurgu

mars-yilliklari-ray-bradbury-2

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend