Marslı – Andy Weir

03 Mar Marslı – Andy Weir

Meslektaşımdan özür dileyerek bu yorumu yazıyorum. Başladığım kitabı yarım bırakmamak için okudum. Tam bir hayal kırıklığı. Çok gereksiz uzatılmış, açıklanmayan teknik terimlerle okuyucu yorulmuş, betimlemeden yoksun, karakterlere karakter verilmemiş üstüne üstlük en iyi bilim kurgu denilmiş. Bilim kurgu bu değil. İnanın bu değil. Kitabın başları eğlenceliydi. Fakat sonra konu hep aynı ve upuzun uzatılmış devam edince dayanılmaz bir boyuta ulaştı.

Kitabın başlarından sonra sadece yarım bırakmamak için devam ettim. İnanılmaz sıkıldım ve ara verdim. Bu arada iki kitap okudum. Sonra tekrar döndüm Marslı’ya ve devam ettim. Kalan yüz sayfanın, daha önceki yüz sayfadan bir kelime bile farklı olmadığını gördüm. Yine aynı teknik sorunlar, bunların üstesinden gelmeler, her sayfa sonunda küfürler, betimlemeden yoksun anlatım ve güldürmeyen espriler. Bu şekilde devam eden kitabın en severek okuduğum sadece son sayfası oldu. Her ne kadar kitaplara puan, yıldız, değerlendirme gibi yarıştırma maksatlı saçma sapan değerlendirmeleri sevmesemde bu kitap için yapılabilir diye düşünüyorum ve notumu düşük veriyorum.

Marslı adındanda anlaşıldığı gibi marsda mahsur kalan bir astronotun hikayesi. Ada da mahsur kalınan filmlerin ve kitapların uzay versiyonunu düşünün. İşte size Marslı! Bilim kurguyu mekanik, teknik, astronomik ve biyolojik terimler kullanmak derseniz evet Marslı bir bilim kurgu kitabı. Hadi onu anladık diyelim bir şekilde. Asıl sorun, dörtyüz küsür sayfa boyunca aynı sorunlar aynı sıkıntılar aynı yüzeysellikle devam edince kitap çekilmez bir hal alıyor ve bitmesi için dua eder moda geçiyorsunuz.

Pazarlamanın ve reklamın ne kadar önemli olduğunu bize gösteren, popüler kültürün poh pohlayarak sunduğu, gereksiz uzatılmış vasat bir kitap. Eğer 100 sayfaya sığdırılsaydı belki bu kadar çiğ durmayacaktı ve sürükleyiciliği için okunup, iyi bir kitap olabilecekti. Kitaba ara verip, o arada iki güzel okuyup daha sonra devam edebildim. Buna rağmen inanılmaz sıkıldım.
Zamanınızı daha okunası seçeneklere ayırıp, geniş bir zamanda okunacak kitap kalmadığında okumanızı tavsiye ederim.

Kısacası daha iyi bir seçeneğiniz varsa -ki bence vardır- onunla devam edin.

Kitap adı: Marslı
Orijinal adı: The Martian
Yazar: Andy Weir
Çeviri: Emre Aygün
Yayınevi: İthaki
Sayfa: 416
Baskı: 2014
Tür: Bilim Kurgu, Roman

Marslı - Andy Weir

#Marslı – Andy Weir #Marslı #Andy Weir

Kitap Etiketleri:
,
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend