Martı – Anton Çehov

12 Eki Martı – Anton Çehov

Oldum olası çok severim tiyatro kitaplarını. Ama daha zordur hikayenin içine girmek çoğu zaman. Fakat girdiğiniz zamanda tadından yenmez bir keyif alırsınız. Hele bir de bu oyunu yazan kişi usta bir yazarsa. İşte o zaman hepten daha da güzelleşir bu oyun. Martı’da bu tadı size verebilecek, klasikleşmiş, eşsiz bir eser.

Tam olarak bir aşk hikayesi demek yanlış olmaz sanırım. Karakterlerin her biri ayrı ayrı bağlıdır sevgiye, aşka. Anlatımda sevgi gibidir. Sizi sarmalar sarar hep yanınızda olacakmış gibi hissettirir. Bir an bile üzülmeyecekmiş gibisinizdir. Sevgidir işte bu aldatmacalı pembelik. Ama o zaman görmezsiniz gerçekleri ya da olabilecekleri. Gelecek tek bir insandır artık. Hayat hayat değil, gelecek kaygısı ise artık bir kaygıdan öte umuttur sizin için. Her aşıktan farklıdır sizin aşkınız. Bambaşkadır sizin için bu sevgi. Başkanın da başkasıdır o an. İşte Martı size böyle şeyleri hatırlatır.

“MEDVEDENKO: Neden hep karalar giyersiniz siz?

MÂŞA: Hayatımın yasını tutuyorum. Mutsuzum.

MEDVEDENKO: Neden ama? (Düşünceli) Aklım ermiyor. Sağlığınız yerinde. Babanız zengin değil ama,durumu hiç de kötü sayılmaz. Bir de beni düşünün. Ayda topu topu yirmi üç ruble geçiyor elime,emeklilik kesintisi de caba,ama yine de yas tuttuğum yok.
(Otururlar.)

MÂŞA: Para… Ne önemi var paranın? İnsan yoksulken de mutlu olabilir.

MEDVEDENKO: Evet,teoride öyle… Ama işin pratiğinde nasıl oluyor bakın: Ben,annem,iki kız bir de erkek kardeşim topu topu yirmi üç rubleyle geçinmek zorundayız. İnsan dediğin yiyip içer, öyle değil mi? Sonra çay,şeker? Tütün? Çık bakalım işin içinden çıkabilirsen…

MÂŞA (iç sahneye bakarak): Gösterinin başlamasına az kaldı.”

Bu güzel tiyatroyu okumanızı tavsiye ederim.

Kitap adı: Martı
Orijinal adı:
Yazar: Anton Çehov
Çeviri:
Yayınevi: İş Bankası Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa:
Baskı: 2015
Tür: Roman

Martı - Anton Çehov

#Martı – Anton Çehov #Martı #Anton Çehov

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend