Martı – Anton Çehov

12 Eki Martı – Anton Çehov

Oldum olası çok severim tiyatro kitaplarını. Ama daha zordur hikayenin içine girmek çoğu zaman. Fakat girdiğiniz zamanda tadından yenmez bir keyif alırsınız. Hele bir de bu oyunu yazan kişi usta bir yazarsa. İşte o zaman hepten daha da güzelleşir bu oyun. Martı’da bu tadı size verebilecek, klasikleşmiş, eşsiz bir eser.

Tam olarak bir aşk hikayesi demek yanlış olmaz sanırım. Karakterlerin her biri ayrı ayrı bağlıdır sevgiye, aşka. Anlatımda sevgi gibidir. Sizi sarmalar sarar hep yanınızda olacakmış gibi hissettirir. Bir an bile üzülmeyecekmiş gibisinizdir. Sevgidir işte bu aldatmacalı pembelik. Ama o zaman görmezsiniz gerçekleri ya da olabilecekleri. Gelecek tek bir insandır artık. Hayat hayat değil, gelecek kaygısı ise artık bir kaygıdan öte umuttur sizin için. Her aşıktan farklıdır sizin aşkınız. Bambaşkadır sizin için bu sevgi. Başkanın da başkasıdır o an. İşte Martı size böyle şeyleri hatırlatır.

“MEDVEDENKO: Neden hep karalar giyersiniz siz?

MÂŞA: Hayatımın yasını tutuyorum. Mutsuzum.

MEDVEDENKO: Neden ama? (Düşünceli) Aklım ermiyor. Sağlığınız yerinde. Babanız zengin değil ama,durumu hiç de kötü sayılmaz. Bir de beni düşünün. Ayda topu topu yirmi üç ruble geçiyor elime,emeklilik kesintisi de caba,ama yine de yas tuttuğum yok.
(Otururlar.)

MÂŞA: Para… Ne önemi var paranın? İnsan yoksulken de mutlu olabilir.

MEDVEDENKO: Evet,teoride öyle… Ama işin pratiğinde nasıl oluyor bakın: Ben,annem,iki kız bir de erkek kardeşim topu topu yirmi üç rubleyle geçinmek zorundayız. İnsan dediğin yiyip içer, öyle değil mi? Sonra çay,şeker? Tütün? Çık bakalım işin içinden çıkabilirsen…

MÂŞA (iç sahneye bakarak): Gösterinin başlamasına az kaldı.”

Bu güzel tiyatroyu okumanızı tavsiye ederim.

Kitap adı: Martı
Orijinal adı:
Yazar: Anton Çehov
Çeviri:
Yayınevi: İş Bankası Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa:
Baskı: 2015
Tür: Roman

Martı - Anton Çehov

#Martı – Anton Çehov #Martı #Anton Çehov

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • fatmaltun.137@gmail.com'
  FATMA ALTUN
  Posted at 11:15h, 07 Mayıs Yanıtla

  Bence de kesinlikle okunması, karakterleriyle tanışılması gereken bir tiyatro oyunu ama bazı kitapların doğru zamanı vardır.her ne kadar biz onları seçiyor gibi görünsek de onlar bizi seçmekte. İlk okumaya yeltendiğimde itmişti adete beni geçenlerde gözüme çarptı, bir solukta okudum. Okuyup,okutulması gereken bir oyun.

 • maviada75@hotmail.com'
  Eylül Su ÇUVALCIOĞLU
  Posted at 14:17h, 25 Temmuz Yanıtla

  Çok hoş ,hafif ve her yaştan herkesin okuyabileceği bir tiyatro eseri… Okuması keyifli ve akıcı bir kitap. Ayrıca yazarın kullandığı dil gayet anlaşılır. Özellikle tavsiye eder iyi okumalar dilerim…

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend