Martı Jonathan Livingston – Richard Bach

10 Oca Martı Jonathan Livingston – Richard Bach

İlk okuduğum kitaplardan biriydi Martı Jonathan. Çok sevmiştim ilk okuduğumda ve şimdi yıllar geçti tekrar okudum. Birebir aynı tebessümle aynı zevkle okudum. Oldukça kısa bir kitap aslında Martı, hatta o kadar kısa bir kitap ki en fazla bir saat içerisinde bitirmiş oluyorsunuz. Fakat verdiği tat yıllar boyunca gitmiyor aklınızdan. Tam bir düşünce ziyafeti diyebiliriz Martı için.

Hikayemiz, özgür düşünceye sahip bir martının, kendini bulma çabası içerisinde ilerliyor. Hayatı ve nedenleri sorgulayan bu martı zamanla sürüsünden dışlanıyor, ailesi tarafından istenmiyor. Çünkü ailesi onun herkes gibi yani sürüdeki diğer martılar gibi hareket etmesini istiyor. Fakat bu mümkün değil çünkü martımız normal bir martı değil onun adı Martı Jonathan Livingston. En çok aklımdan çıkmayan dialoglardan birisi anne ve babası ile yaptığı konuşma;

Anne:
“Neden Jon, söylesene neden? Diğerleri gibi olmak bu kadar mı zor? Alçaktan uçmak pelikanların ve albatrosların işi, bunu onlara bırak­malısın. Hem niçin avlanmıyorsun oğlum? Artık bir kemik bir tüy gibi kaldın.”

Jonathan Livingston:
“Bir kemik bir tüy kalmak umurumda bile değil anne. Ben sadece havada ne yapıp ne yapamayacağımı öğrenmek istiyorum, anlıyor musun, hepsi bu. Sadece öğrenmek istiyorum.”

Baba:
“Buraya bak Jonathan, kış gelmek üzere. Balıkçı tekneleri giderek azala­cak, balıklar da artık suyun üzerinde değil, derinlerde yüzecek. Eğer bir şey öğrenmek istiyorsan, nasıl yiyecek bulacağını öğren. Bu uçma çaban gerçekten çok hoş ama uçmanın karın doyurmadığını sen de biliyorsun. Şunu hiç aklından çıkarma; senin uçma nedenin yiyecek bulabilmek!”

Sırf bu dialog bile yeterli oluyor kitap ile ilgili düşüncenizi etkilemeye. Kitapla ilgili daha fazla detaya girmek istemiyorum. Alıp okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Olmazsa olmazlar arasında bir eser Martı Jonathan Livingston.

Öğrenme isteği ve sevgisi içimizde hiç bitmesin…

Kitap adı: Martı Jonathan Livingston
Orijinal adı: Jonathan Livingston Seagull
Yazar: Richard Bach
Çeviri: Kader Ay Demireğen
Yayınevi: Epsilon
Sayfa: 92
Baskı: 2014
Tür: Hikaye/Öykü

#Martı Jonathan Livingston – Richard Bach #Martı Jonathan Livingston #Richard Bach #Martı #Martı Jonathan

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Ocak 2015
    Posted at 11:29h, 01 Şubat Yanıtla

    […] İlk okuduğum kitaplardan biriydi Martı Jonathan. Çok sevmiştim ilk okuduğumda ve şimdi yıllar geçti tekrar okudum. Birebir aynı tebessümle aynı zevkle okudum. Oldukça kısa bir kitap aslında Martı, hatta o kadar kısa bir kitap ki en fazla bir saat içerisinde bitirmiş oluyorsunuz. Fakat verdiği tat yıllar boyunca gitmiyor aklınızdan. Tam bir düşünce ziyafeti diyebiliriz Martı için… Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend