Martıya Uçmayı Öğreten Kedi – Luis Sepulveda

04 Eyl Martıya Uçmayı Öğreten Kedi – Luis Sepulveda

Okumaya ara ara çocuk kitapları ile devam ederim. En çok sevdiğim şeylerden biridir bu. Sürekli aynı türde aynı tarzda okumak yerine, sürekli olarak karışık ilerlerim. Özellikle çocuk kitaplarını her ay birkaç tane okuyacak şekilde ayarlamaya çalışırım. Bu ay çocuk kitabı olarak seçtiğim kitap ise Martıya Uçmayı Öğreten Kedi oldu. Yazarın daha önce kitabını okumamıştım nasıldır diye merak ediyordum ki merakım yerine hayranlığa bıraktı.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, Luis Sepulveda tarafından yazılmış bir çocuk kitabı. Okyanusu aşmaya çalışırken, denize dökülmüş olan petrolden dolayı zehirlenen, kanatları uçamaz hale gelen genç martı Kengah, son bir güç ile uçmaya devam eder. Bir evin balkonuna düşer ve orada kocaman bir kara kedi ile karşılaşır. Kara kedi ona yardım etmek ister fakat yardım etmek için ordan ayrılmadan martı ölmüştür. Fakat ölmeden önce kediden bir söz vermesini ister. Son anda oraya yumurtlamayı başaran martı Kengah, kara kediden yani Zorba’dan yumurtaya sahip çıkmasını ister. Sonrasında Zorba’dan üç şey ister. Zorba, yumurtayı yemeyecek, yavru doğana kadar yumurtayı sıcak tutup, ona gözkulak olacaktır ve yavru doğunca ona uçmayı öğretecektir. Kara kedi Zorba bu duruma çok üzülür ve hemen bu istekleri kabul eder. Martı Kengah huzurla gözlerini kapatır ve ölür. Aradan günler geçer ve Zorba yumurtayı sıcak tutmaya başından ayrılmadan ona göz kulak olmaya devam eder. Sonrasında yumurta çatlar ve içinden bir yavru çıkar. Adını Şanslı koydukları bu güzel martı yavrusu çok geçemden hareketlenmeye başlar ve Zorba onu korumanın hiçte kolay olmadığını görür. İşler daha fazla sarpa sarmadan yardım almaya karar verir ve daha tecrübeli olan kedi dostlarına gider. Daha sonra bir martıya uçmayı nasıl öğreteceklerini düşünen kediler bu konuda ansiklopedilere başvurarak nasıl uçulduğunu öğretmeye çalışırlar Şanslı martıya.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, birbirinden çok farklı iki canlı türünün, bir arada yaşamasının, birbirlerine zarar vermemesini, birbirini sevip saymasını en içten en yalın dille anlatan bir öyküdür. Şili’li Luis Sepulveda’nın 12 dile çevrilmiş olan bu güzel kitabı, bize sevgiyi, hoşgörüyü ve yardımlaşmayı en saf hali ile anlatıyor. Bir kedi ile yavru bir martı arasında oluşan bu saf sevgiyi, karşılıksız yapılan iyilikleri en güzel anlatımla bizlere anlatıyor.

Bu güzel kitabı sadece çocuklar için değil büyükler içinde tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Martıya Uçmayı Öğreten Kedi
Orijinal adı: Historia de una Gaviota y del gato que le enseno a Volar
Yazar: Luis Sepulveda
Çeviri: Saadet Özen
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 105
Baskı: 2011
Tür: Çocuk ve Gençlik

martiya-ucmayi-ogreten-kedi-luis-sepulveda-2

#Martıya Uçmayı Öğreten Kedi – Luis Sepulveda #Martıya Uçmayı Öğreten Kedi #Luis Sepulveda

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

5 Yorum
 • medetduran52@hotmail.com'
  ANIL ÇAKIR =A. Ç.
  Posted at 20:58h, 04 Mayıs Yanıtla

  teşekkürler kitaplarda kısa özet vardı bende gerisini merak etmiştim

  • Metin Yılmaz
   Posted at 13:39h, 15 Mayıs Yanıtla

   Merhaba,
   Yararlı olmasına sevindim. İyi okumalar.

 • ddm_kivanc@hotmail.com'
  Didem Kıvanç
  Posted at 00:21h, 14 Mayıs Yanıtla

  Bir Türkçe ögretmeni olarak ilgimi çeken,çocuklara okutmak isteyip de bir türlü okumaya fırsat bulamadığım kitaplar vardı. Bu da onlardan biriydi. Yorumunuz çok güzel ve açıklayıcı oldu. Sanırım gönül rahatlığıyla cocuklara okutabilirim. Teşekkürler ve lütfen çocuk kitapları okumaya devam edin ?

  • Metin Yılmaz
   Posted at 13:38h, 15 Mayıs Yanıtla

   Merhaba,
   Çok teşekkür ederim geri dönüşünüz için. Hemen hemen her ay bir tane dahi olsa çocuk kitabı okumaya çalışıyorum. Sadece kendime değil, çevreme de faydalı olduğunu görüyorum.

 • ye_sim.alatas.91@hotmail.com'
  Yesim alatas
  Posted at 15:43h, 07 Haziran Yanıtla

  Merhaba sizce bu kitapta sosyal bilissel kalitimsal yada edimsel olarak hangi kuram vardir bilirmisiniz simdi sinava giricem hoca sorucak:)

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend