Marvel 1602 – Neil Gaiman

21 Haz Marvel 1602 – Neil Gaiman

Marvel 1602 Neil Gaiman’ın, Marvel karakterlerinin 1602 yılında olsalardı nasıl olurdu sorusuna verdiği cevap niteliğinde bir çizgi romanı. Tabi tüm karakterleri bu çizgi romanda göremiyoruz. Özellikle görmek istediklerimizden olan bir çok karaktere yer verilmemiş. Neil Gaiman çalışmasıdır, alınmalı okunmalıdır diye düşünerek aldığım bir çizgi roman.

1602 yılında bu tip kimseler yani süper kahramanlar konu olarak oldukça dikkat çekici. Tabi bu tip bir konuyu işlemek daha doğrusu ince ince kurgulamak oldukça zor. Tabi bir de şu var bu karakterlerin bir çoğunu bir arada tutmak, bu bir aradlıktan uygun ve dolgun bir hikaye çıkarmak çok daha zor. Bunu zaten hepimiz kabul ediyoruz. Fakat her ne olursa olsun sanki daha bir güzel daha bir sürükleyici daha bir bir şey olabilirmiş diye düşünmeden yapamıyorum. Kötü de demiyorum kesinlikle, çünkü kötü değil. Doğru kelimeyi bulmak oldukça zor kabul edeyim. Boş ya da içi dolu değil gibi de doğru kelimeler değil. Belki şöyle denebilir; daha iyi olabilirdi… Evet hakikaten de çok daha iyi olabilirdi. Neil Gaiman adını görünce alayım vardır bir şey mutlaka mantığı ile hareket ettiğim sanırım son kitaptı bu. Artık kendimi dizginliyorum. Zaten süper kahraman çizgi romanlarına karşı önyargılıyımdır biraz kolay kolay alıp okumam. Hele hele kaptan amerikalar, daredaveiller, anti kahraman poh pohlamaları vs. benim için bir şey ifade etmez. Elbette saygı duyduklarım var. Fakat dediğim gibi benim için çizgi roman demek illa süper kahraman poh pohlamaları değil. Bu yüzden bu çizgi romana karşı az biraz önyargılıydım. Ama önyargılarım az birazdan daha biraz fazla haklı çıktı bu kez.

Çizimlerin oldukça güzel olduğunu söyleyebilirim. Hikaye olarak zaten beklentim yoktu. Bunların haricinde Neil Gaiman arşivi için olması gereken bir çizgi roman. Daha ne olsun?

İyi okumalar

Kitap adı: Marvel 1602
Orijinal adı: Marvel 1602
Yazar: Neil Gaiman
Çeviri: Cenk Könül
Yayınevi: Gerekli Şeyler
Sayfa: 232
Baskı: 2015
Tür: Çizgi Roman

Marvel 1602 - Neil Gaiman

Marvel 1602 – Neil Gaiman

Arka kapak;
“1602 tam bir zafer. Marvel Evreni uzun zamandan beri bu kadar çekici olmamıştı.”
-Entertainment Weekly-

Sandman’in yaratıcısından daha önce görülmemiş bir Marvel evreni

1602’de. Dünyaca ünlü yazar Neil Gaiman. Marvel Evreni’nin hiç görülmemiş bir versiyonunu okuyucu ile buluşturuyor. X-Men, Spider-Man, Fantastik Dörtlü ve Daredevil gibi tanınan Marvel karakterleri 17. Yüzyılın ilginç dokusunda yer buluyor. 1602, klasik Marvel aksiyonu ile Kraliçe 1. Elizabeth döneminin arka planını karıştırıp muhteşem bir eser ortaya çıkarıyor.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend