Masallar – Bill Willingham

28 Ara Masallar – Bill Willingham

Nedendir bilmiyorum son bir kaç aydır çizgi roman seçimlerimden hiç memnun kalamıyorum. Tam olarak beğenmiyorum diyemem ama birşeylerin eksik olduğundna eminim. Ya benden kaynaklanıyor ya da bu serilerde bir sorun var. Masallar serisi çok merak ettiğim serilerden biriydi. Özellikle hikayesi çok iyi. Güzel bir işleme ve çizime denk gelirse tadından yenmez diye düşünüyordum.

Her birini ayrı bir yazı yapmak yerine okuduğum üç cildi tek yazıda yorumlamaya çalışacağım.

Masallar, Cilt 1: Efsaneler Sürgünde – Bill Willingham

Farklı bir hikaye farklı bir çizgi roman. Çok fazla etkilendim diyemem ama seri güzel gidecek gibi. İlk cilde göre konuşmak doğru olmaz okudukça daha da güzelleşecektir diye düşünüyorum. Evet hislerim bu yönde ama en büyük can sıkıcı özelliğe değinmeden geçemeyeceğim. Klasik amerikan filmlerinde olduğu gibi burada kredi verenler, ödemeler, takip edilmesi gereken işler, muhasebesel sorunlar vb. gerçekçi öğeleri ekleyerek, bu olağan üstü durumların, günümüz şartlarında yaşandığını vermeye çalışmışlar ve bu kahramanların, yaratıkların bu düzene uymaya çalıştıklarından bahsedilmiş. Bir kere şu yanlış, bu kahramanlar, masal karakterleri, olağanüstü canlılar vs. zaten bizi bu dünyadan uzaklaştırmak için bulunmuş hayal gücü öğeleri. Bunları şu an ki zamanda şu an ki hayata eklerseniz güzel bir tablo çıkmaz ki? Zorlama bir tablo çıkar karşımıza. Zaten olan da bu olmuş. En çok rahatsız olduğum durum buydu ve bu ne yazık ki tüm ciltlerde devam ediyor.

Bir diğer durum ise karakterlerin inanılmaz kopukluğu. Tamam birebir aynı olmayacaklar kabul ediyorum ama amerikan dedektifi gibi sürekli sigara içen kurt adam da ne yahu? Hele hele sonradan bunu koku duyum çok gelişmiş, kokuları almamak için sürekli sigara içiyorum bahanesi nedir? Bu kadar mı abuklaşılır? Hazır kurt adama değinmişken bu kurt adamın belli bir boyutu yok mu? Her dönüşümünde farklı bir boyutta… Çizerlerden dolayı bir değişim diyeceğim ama aynı çizerin sayfasında bile bu denk gelebiliyor. Neyse bu çok önemli değil zaten.

Masallar, Cilt 2: Hayvan Çiftliği – Bill Willingham

Her ne kadar Sineklerin Tanrısı ve Hayvan Çiftliği’nden alıntılar olsa da güzeldi. Masallar diyarının günümüzde ki halini güzel bir anlatımla sunmaya devam ediyor Bill Willingham. Küçük kardeşin şımarıklıklarını çeken pamuk, bu kez isyanı bastırmaya çalışıyor. Ama kardeşinin özverili çabalarıyla, hem ölümden kurtuluyor hem de kardeşini yeniden kazanıyor. Tabi burda yine domuzlar yine domuzlar… Onlarsız bir çiftlik düşünemiyoruz. Kötü olmaları için yaratılmışlar sanki her masalda.

Masallar, Cilt 3: Masal Aşkı – Bill Willingham

Masallar diyarında işler devam ediyor. Bu kez çizimler sonlara doğru berbatlaşıyor. Kötüleşiyor demiyorum dikkat ederseniz berbatlaşıyor. O kadar kötüleşiyor ki bazı yerlerde ağız çizmeyi bile unutmuş sanırım çizerlerimiz. İfadesiz prensesler tamam onlara alıştık zaten. Konuşma balonunda kıpırdamayan ağzılar o da tamam. Çok fazla şaşırılmayacak anlarda kıçına birşey girmiş gibi tepki verip, gözleri patlamış karakterler o da tamam anladık ama en sondaki kurt adam çizimi nedir? Bu kadar mı kötüleşir? Okumadan soğudum resmen.Tahmin ediyorum serinin en kötüsü idi. Konu olarak bir bütünlük sağlanmaya çalışılıyor onu takdir ediyorum. Konu kopukluğu sanki toplanıyor gibi. Fakat burada da sorun olaylar bir anda ortaya çıkıyor ve bitiyor. Yakışıklı prens bir anda mavi sakalın evinde çıkıyor. Kahyasını da bilmem nereye göndermiş oluyor vs. Aceleye mi geldi acaba diye düşünemden edemiyorum tabi.

Seriye devam eder miyim etmez miyim şu an için emin değilim. Güzel bir indirim gelirse ancak o zamna diye tahmin ediyorum. Yine de herşeye rağmen böyle serilerin gelmesini çok istiyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Masallar
Orijinal adı: Hellboy Seed of Destruction
Yazar: Bill Willingham
Çizerler: Mark Buckingham, Lan Medina, Bryan Talbot, Linda Medley
Çeviri: Can Denizer
Yayınevi: Arka Bahçe Yayınları
Sayfa: 136, 136, 192
Baskı: 2014
Tür: Çizgi Roman

masallar-bill-willingham

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend