Mavi Tüy – Richard Bach

25 Oca Mavi Tüy – Richard Bach

Richard Bach’ın Martı romanından sonra okuduğum ikinci kitabı Mavi Tüy oldu. Martı’daki gibi bir beklenti ile okumaya başlamadım tabi. İlk başlarda konu çok ağır ilerliyor ve biraz yorucu gidiyordu. Ortalarına doğru biraz daha ilgi çekici hale geliyor ve sonlarına doğruda daha büyük bir şevkle okumaya devam ediyorsunuz. En sona geldiğinizde ise Martı gibi bir etkilenme olmasada onun çok yakınlarında bir etkilenme ile kitabı bitiriyorsunuz.

“Öğrenmek, zaten bildiğini
ortaya çıkarmaktır.

Yapmak, bildiğini göstermektir.

Öğretmek,
diğerlerine
senin kadar iyi bildiklerini
anımsatmaktır.

Siz hepiniz öğrenenler,
yapanlar, öğretenlersiniz.”

Kitapta geçen sözler daha doğrusu kitabın içindeki bir mesih el kitabında geçen sözler çok etkileyici ve bir o kadarda düşündürücüydü. Belirgin olarak o sözler çok dikkatimi çekti.

“bir dünyadaki
görevinin bitip
bitmediğini
anlaman için
işte bir
ölçüt:

yaşıyorsan
bitmemiştir.”

Bir diğer güzel yanı ise vermeye çalıştığı mesaj ve tabiki anlatılmak istenenin derin felsefesi. Bu kimine göre kuantum evreni kimine göre karma kimine göre vs… Aslında her okuyucu kendine göre bir anlam çıkartabilir bu kitaptan. Benim anladığım ise herşeyin tamamen kafamızda tamamlandığı ve şekillendiği gerçeği. Neyi nasıl görmek isterseniz, o size o şekilde görülecektir. Zaten bildiğimizi bulmaya çalışırız hayatta. Sadece kaybetmişizdir, aslında biliyoruzdur ama sadece yerini bulamıyoruzdur. Tabi bu kadar basit değil. Teoriden pratiğe geçildiğinde iş biraz tuhaflaşıyor. Fakat kitap vermek istediğini daha doğrusu anlatmak istediğini pratiğe dökerek yada somut örneklerle vermeye çalışmıyor zaten.

En hoşuma giden diyalogların birinde, insanlar büyük gruplar oluşturduğunda ya birini ilahlaştırırlar ya da birini çarmıha gererler diyordu. İşte insanları yansıtan en güzel söz bu. Bir araya geldiğimizde ya yanlış bir şey yapıyoruz ya da kötü bir şey yapıyoruz. Günümüzede baktığımızda insanlar bir araya geldiğinde genellikle sosyal ortam, insanlarla içiçe olmaktan vs. bahsedilir. Fakat bu kalabalıkta mutlaka ama mutlaka bir sorun çıkar. Annelerimizin bir lafı vardır hani “nerde çokluk orda bokluk” diye. Hakikatende çok doğru bir söz. Burada yanlış anlaşılmak istemem büyük gruplar oluşturmak kalabalık olmak kötüdür vs. demiyorum. İnsanlar bir araya geldiğinde güzel bir şeye imza atamıyorlar demek istiyorum. Elbetteki istisnalar vardır. Ya da birbiri ile uyumu yakalamış insanlar vardır. Onlar burada ki konumuzun dışında kalıyor.

“Bilgisizliğin belirtisi,
adaletsizlik ve trajediye olan
inancın derinliğidir.

Tırtılın dünyanın sonu dediğine,
Usta kelebek der.”

Mesih el kitabının en sonunda, tabi bizim kitabımızında en sonunda;

“Bu kitaptaki her şey yanlış olabilir…” der.

Evet belkide herşey yanlış herşey yalan. Nereden bilebiliriz ki?

Kitap adı: Mavi Tüy
Orijinal adı: Illusions
Yazar: Richard Bach
Çeviri: Mehmet Harmancı
Yayınevi: Epsilon
Sayfa: 112
Baskı: 2013
Tür: Roman

mavi-tuy-richard-bach-2
“İşte sana yeryüzündeki görevinin tamamlanıp tamamlanmadığını anlaman için bir test: Eğer yaşıyorsan, tamamlanmamış demektir.”

#Mavi Tüy – Richard Bach #Mavi Tüy #Richard Bach

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • Bu Ay Okuduklarım - Ocak 2015
  Posted at 18:35h, 31 Ocak Yanıtla

  […] Richard Bach’ın Martı romanından sonra okuduğum ikinci kitabı Mavi Tüy oldu. Martı’daki gibi bir beklenti ile okumaya başlamadım tabi. İlk başlarda konu çok ağır ilerliyor ve biraz yorucu gidiyordu. Ortalarına doğru biraz daha ilgi çekici hale geliyor ve sonlarına doğruda daha büyük bir şevkle okumaya devam ediyorsunuz. Yazının devamı için… […]

 • Ogungor165@gmail.com'
  Osman gungor
  Posted at 23:12h, 02 Mart Yanıtla

  Richard Bach:’ı okuduğumda bulmak istediğim soruların cevapları ile karşılaştım.imgesel bir anlatım.Felsefeyi başka nasıl anlatabilirsiniz ki!Bildiğiniz herşeyi tekrar gözden geçirin.Siz belki olmak istediğiniz kişi değilsinizdir.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend