Maymunlar Gezegeni – Pierre Boulle

01 Eki Maymunlar Gezegeni – Pierre Boulle

Filme ilham kaynağı olmuş fakat film ile uzaktan yakından bir alakası yok. Anlatılan hal ve durum çok daha derin anlamları içinde barındırıyor. Tek kelime ile muhteşem bir bilim kurgu. Bir solukta okudum ve uzun uzun düşündüm.

Önyargınların ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha anladığım kitap Maymunlar Gezegeni. Kitaba olan önyargımın yarısından fazlası filminden dolayı idi. Diğer yarısı ise maymun hikayelerine olan önyargılar. Ama kitabın daha başlarında bu iki önyargımda yok oldu. Zaten önyargının, kitapların arasında yeri yok. Olmamalı. Bunu biliyorum fakat zaman zaman kapıldığım oluyor. Fakat bu kez önyargımı tetikleyen film ile hiç bir alaka olmaması beni çok sevindirdi.

Dediğim gibi kitabın ne film ile ne de klasik maymun hikayeleri ile alakası var. Anlatılmak istenen çok ama çok daha farklı çok daha derin çok daha bizi ilgilendiren ve çözmemiz gereken bir sorun. Tahminim bu tip bir sorun ile henüz alakamız yok. Belki de umrumuzda değil. Belki de bu tip bir ütopyanın ya da geleceğin olmasına mümkün gözü ile bakılamıyor. Fakat kitabın sonunda aklıma gelen Zaman Makinesi ve onun sunduğu gelecek ile benzerlikler bulmadım değil. Geleceğimizin bize neler getireceği daha doğrusu bizden neler götüreceği ile ilgili güzel bir “belki böyle olur” kitabı diyebilirim. Bahsettiğimiz gelecek bir on yıl ya da yüz yıl sonrası değil, çok daha ilerisi bir gelecek. Elbette böylesi bir gelecekte ne olacağını ya da nelerin bizi beklediğini bilemeyiz. Fakat bildiğim bir şey varsa o da Maymunlar Gezegeni’nin bize sunduğu olabilirlerin her biri olabilir gibi görünüyor.

En son sayfasına kadar temposu düşürmeyen elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Bir an önce okumanızı tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Maymunlar Gezegeni
Orijinal adı: La planète des singes
Yazar: Pierre Boulle
Çeviri: S. İpek Ortaer Montanari
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 208
Baskı: 2015
Tür: Bilim Kurgu

Maymunlar Gezegeni - Pierre Boulle

Maymunlar Gezegeni – Pierre Boulle


“Maymunlar Gezegeni, Gulliver’ın Gezileri’nin gelecekteki versiyonu.”
-Louisville Times-

“Romanın şaşırtıcı finali bile tek başına dehşet verici.”
-Newark News-

“Aklını kullanabilen insanlar mı? Hayır, bu mümkün değil; bu noktada yazar ne yazık ki maksadını aşıyor!”

Pierre Boulle, Avrupa’dan çıkıp yazdığı bilimkurgu romanıyla vahşi batılı meslektaşlarıyla baş edebilen ilk, belki de son frankofon. Maymunlar Cehennemi ve diğer sinema uyarlamalarına da ilham kaynağı olan Maymunlar Gezegeni ise, insanlığın en derin korkularından birinin eşsiz anlatısı.

Çok da uzak olmayan bir gelecekte üç uzay gezgini; verimli ormanları, yaşanabilir iklimi ve temiz havasıyla Dünya’ya fazlasıyla benzeyen bir gezegene iniş yapar. Bu gezegen her yönüyle kusursuz gözükse de aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir.

Gerçek, çok geçmeden açığa çıkar: Bu gezegende insanlar vahşiyken, uygar maymunlar onların efendileridir. Henüz maceranın başında yol arkadaşlarından kopup tek başına mücadele etmek zorunda kalan Ulysse Mérou, bu cennet görünümlü cehennemden kurtulmanın yollarını tek başına bulmak zorundadır.

Ulysse, insanlığın kurtarıcısı olmayı başarabilecek mi? Yoksa bu lanetli geleceğin son tanığı mı olacak?
Maymunlar Gezegeni, insanlar gezegeninden daha insani bir satir.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend