Maymunlar Gezegeni – Pierre Boulle

11 Şub Maymunlar Gezegeni – Pierre Boulle

İthaki’nin bilim kurgu serisinde yeni durağım, Pierre Boulle’nin kaleminden çıkan “Maymunlar Gezegeni”ydi. Kitap sandığımın aksine son derece akıcıydı ve kendimi bitmesini istemezken buldum. Kesinlikle, uyarlama filmlerin gölgesinde kalmayı hak etmeyen bir eser. Bu yüzden bilim kurgu severlere şiddetle tavsiye ediyorum 🙂 Konusu kısaca şu şekilde:

Gelecekte dünyadan kalkan bir uzay gemisi, başka bir yıldızın yörüngesinde dolaşan ve Dünya’ya oldukça büyük benzerlikler gösteren bir gezegene doğru yola çıkar. Yolculuk kazasız ve sorunsuz bir şekilde biter ve içlerinde Ulysse adlı bir bilim adamının da bulunduğu bir grup insan, Soror adını verdikleri bu gezegene iniş yaparlar.

Fakat bu yeni dünyada dengeler alışılageldik türden değildir. Aklın bahşedildiği tür insan değil, maymundur ve insanlar vahşi bir hayvandan farksızdırlar. Ulysse sonunda yalnız kalacağı bu yolculukta, maymunların güvenini kazanıp, kendisinin de akıl eden bir varlık olduğunu ispat etmek ve silinen insan ırkını kurtarmak zorundadır.

Kitap çoğu distopya gibi okuyucuya karamsar bir gelecek sunmak kaygısında değil kesinlikle. İnsanın içinde gizli kimi korkulara seslenmeyi ve yüzümüze bir ayna tutmayı başarıyor:

Tanrı’nın kutsal varlığı olmayabileceğimize yönelik o korku ve aslında ne olduğumuzu görmeye yönelik bir ayna.

Okuduğum bilim kurgu eserleri içinde beni en çok bağlayan, esir eden hikayelerden biriydi şüphesiz. Hem anlatımı hem de olayların sürükleyiciliği, çarpıcılığı açısından her şey yerli yerindeydi.

Bulabileceğim tek kusur, çok büyük rahatsızlık vermemiş olsa da, editöryel bir takım sorunlardı.

Yanlış yazılmış kelimeler gözüme çarptığında, hikayenin içinde beni huzursuz ediyor açıkçası. Bu ufak kusurların, sonraki basımlarda düzeltileceğini umuyorum.

Herkese iyi okumalar dilerim, sevgiler…

Kitap adı: Maymunlar Gezegeni
Orijinal adı: La planète des singes
Yazar: Pierre Boulle
Çeviri: S. İpek Ortaer Montanari
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 208
Baskı: 2015
Tür: Bilim Kurgu

maymunlar-gezegeni-pierre-boulle

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend