Mezarlarınıza Tüküreceğim – Boris Vian

31 Mar Mezarlarınıza Tüküreceğim – Boris Vian

Boris Vian’ın en sert kitaplarından biridir Mezarlarınıza Tüküreceğim. Irkçılığı çok fena bir dille eleştirir ve yerden yere vurur. Tabi bunu klasik yollarla yapmaz asla. Boris Vian stilinde yapar. O yüzden kitap bazı kimseler için yanlış gibi gelebilir. Ama aslında bu bir tarz meselesidir.

Mezarlarınıza Tüküreceğim 1946 yılında yayımlandığında ve sonrasında da çok konuşulan bir kitap oldu. Üslup bakımından sansüre uğradı. 1959’da yılında sinemaya uyarlandı ve benzer sansürler burada da yapılmaya çalışılmış. Aslında kitabın eleştirisi oldukça net ve sert. Bu yüzden kitabın işleyişi ve kurgusu bizi kimi zaman diğer tarafın gözü ile verilmeye yönelik.

Kitabımızın hızlı kahramanı Lee Anderson intikam ateşi ile yanıp tutuşan bir mulatto Amerikalıdır. Lee’nin kardeşi Tom başka bir yerde yaşamakta, Lee başka bir yerde yaşamaktadır. Tom bir kitapçıda çalışmaktadır. Tom kardeşi gibi değil, tam bir siyahi olduğu için sorunlar yaşamaktadır. Beyaz bir kadına aşık olur fakat bu aşk kısa sürer çünkü Tom öldürülür. İşte Lee kardeşinin intikamını almak için hem daha az siyahi görünümünü, hem de yakışıklılığını kullanarak intikam ağlarını örmeye başlar.

Kitap Amerika’da yasaklanmış ve şiddetli bir dille eleştirilmiştir. Fakat kitabın vermek istediği mesaj çok nettir. Halen devam etmekte olan ırkçılık konusunda belki biraz sert, belki biraz erotik bir eleştiridir ama sonuçta yerine giden, haklı ve doğru bir eleştiridir. Dünyamızın gittiği duruma bakacak olursak, ırkçılık belasından kurtulmamız için çok daha sert eleştirilere ihtiyacımız olacak gibi görünüyor.

İyi okumalar.

Kitap adı: Mezarlarınıza Tüküreceğim
Orijinal adı: J’irai cracher sur vos tombes
Yazar: Boris Vian
Çeviri: Bal Onaran
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 127
Baskı: 2007
Tür: Roman

Mezarlarınıza Tüküreceğim – Boris Vian

Arka kapak;
Bu roman ilk kez 1946’da Vernon Sulivan takma adıyla yazıldı. Ve 1949’da “ahlaki değerlere hakaret” ettiği gereçeksiyle yasaklandı. Nedeni, erotizmin “aşırı” gerçekçi bir biçimde betimlenmesiydi. 1940’lı yılların başında Amerika’da yaşanan ırkçılık, şiddet ve hoşgörüsüzlükle dalgasını geçen Mezarlarınıza Tüküreceğim, döneminin ve 20. yüzyılın en ünlü ve çarpıcı romanlarından biridir.

Boris Vian, pek çok yazardan beklenen “duyuları ateşleyici” bir üsluba sahip değildir. Vian’ın üslubu, romanlarında alçak sesle duyulabilen bir müziğin içinde gizlidir. Mezarlarınıza Tüküreceğim, bu müziğin seslendirildiği bir kara roman pastişidir…

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend