Mezarlık Kitabı Çizgi Roman – Neil Gaiman

31 May Mezarlık Kitabı Çizgi Roman – Neil Gaiman

Kitabını okumuştum fakat bir de çizimleri ile okuyayım dedim. Fakat beklentimin biraz altında oldu. İki cilt olarak sunularak ekonomik kaygı ile satışa çıkarılması ise beni daha bir soğuttu.

Kitabı ile ilgili uzun uzun yazmıştım zaten. Burada bulunan linkten okuyabilirsiniz. Fakat Neil Gaiman çizgi roman çalışması yapar okunmaz mı? Diyerek bu çizgi romanı aldım. Fakat dediğim gibi gerek çizimler gerek hikaye budanmış gibi geldi bana. Kitapta aldığım hazzı çizgi romanda bulamadım. Bu kitabını okuduğunuz ve çok beğendiğiniz bir eserin filmini seyretmek ve filminin klasik hollywood konularına takılıp, eserin içine etmesi gibi denebilir. Benzeri bir durumu bu çizgi romanda yaşabiliyorsunuz. Belki de sadece ben yaşıyorum bilemiyorum.

Bir de iki cilt olarak çıkarılması beni çok rahatsız etti ve düşündürdü. Tamam, Neil Gaiman sürekli olarak sinemaya oynuyor, ekonomik bir beklenti ile yapılıyor artık bir çok işi biliyorum ama bu kadarı bana biraz fazla geldi. Edebiyat dünyasının rock starı gibi saçma sapan bir ünvan alan Neil Gaiman bu ünvanı benimsemiş gibi davranıyor sanki. Sürekli olarak beyaz perdeye oynayan öyküler ve sürekli daha fazla kazanmak için iki sayfalık öykülerden bir çizgi roman ya da çocuk kitabı çıkarmak bana sorarsanız kötü. Belki de ben bunu fazla taktım kafama bilemiyorum ama şu an düşüncelerim bu şekilde.

Sonuç olarak okunur bir çizgi roman fakat Mezarlık Kitabının kitabını okumadan okunmamalı diye düşünüyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Mezarlık Kitabı
Orijinal adı: The Graveyard Book
Yazar: Neil Gaiman
Çeviri: Alican Saygı Ortanca
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 192
Baskı: 2016
Tür: Çizgi Roman

Mezarlık Kitabı Çizgi Roman – Neil Gaiman

Arka kapak;
Benzersiz Bir Yetenek Gösterisi

Mezarlık Kitabı’nın iki ciltlik çizgi roman uyarlamasının bu ilk cildinde, çarpıcı illüstrasyonlar ve eşsiz sanatçılar bir araya geliyor. Alanında önde gelen bu sanatçılar, Neil Gaiman’ın ödüllü romanını kendi tarzlarına göre yorumluyor.

Arkadaşlarının Bod diye hitap ettiği Nobody Owens normal bir çocuktur. Eğer bir mezarlıkta yaşamasaydı, hayaletler tarafından büyütülüp yetiştirilmeseydi ve yanında ne canlıların ne de ölülerin dünyasına ait olan sadık bir koruyucusu olmasaydı, Bod tamamıyla normal olurdu.

Bir çocuk için mezarlıkta tehlikeler ve maceralar vardır: tepenin altındaki çok yaşlı Çivit Renkli Adam, gulyabanilerin terk edilmiş şehrinin bulunduğu çöle açılan bir geçit, korkunç bir tehdit saçan tuhaf Bekçi… Ama Bod mezarlıktan ayrılırsa, ailesini de öldürmüş olan Jack denen adamın saldırısına uğrayacaktır…

Mezarlık Kitabı, insanların Neil Gaiman’a dair sevdiği her şeyin birkaç kat fazlasına sahip. Eşsiz anlatısı, benzersiz gerilimi ve her şeyden öte karanlık ama yumuşak mizahıyla güçlü bir eser.
-Joe Hill-

Russell, her bir cümledeki dramı ve ince esprileri yakalamayı başarmış. Bu uyarlamanın en büyük başarısı, okuyuculara romanı tekrar okumayı istetecek ve ardından yine çizgi romana dönmelerini sağlayacak olması.
Kirkus Reviews-

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend