Mezarlık Kitabı – Neil Gaiman

21 Nis Mezarlık Kitabı – Neil Gaiman

Neil Gaiman ve bir sürükleyici elden bırakılması imkânsız kitap daha. Kitaba başlıyorsunuz ve bitiriyorsunuz birkaç saat içerisinde. O kadar sürükleyici ve güzel bir dili var ki hikâyenin içerisinde kendinizi bırakıyorsunuz ve bitmesin bu kitap diye düşünüyorsunuz. Ama her güzel şey gibi Mezarlık Kitabı’ da bitiyor.

“Korku bulaşıcıdır. Ona yakalanabilirsiniz. Bazen, korkunun gerçeğe dönüşmesi için birilerinin korktuklarını söylemesi bile yeterlidir.”

Neil Gaiman’ın animasyon filminin olması için uğraştığı fakat ürkütücü olduğu öne sürülerek yapılmadığı söylenen eseri Mezarlık Kitabı, Neil Gaiman’ın en iyi kitaplarından biri. Kitabın konusu biraz üzücü gibi görünüyor. Annesi babası ve kardeşi öldürülen bir bebek, mezarlıkta ölüler tarafından büyütülüyor. Evet, bu kısımda fantastik öğeler devreye giriyor tabii ki. Bebeğin adını da ölüler koyuyor ve ona Nobody (hiç kimse) adını veriyorlar. Ölülerden Bay ve Bayan Owens bu bebeği büyütmek için evlatlık ediniyorlar. Birde koruyucusu oluyor bebeğin onun adı da Silas. Silas ne ölü ne canlı bebeğe hem yiyecek getiriyor hem de katilin tekrar gelmesi durumunda onu koruyor. Katil ise Jack denen adam… Hikâyemiz bu şekilde başlıyor ve ilerliyor. Nobody büyüyor ve büyüdükçe bazı sorunlar baş göstermeye başlıyor. Tabi birde Jack denen adam var hala onu öldürmek isteyen. Mezarlık sınırlarında sorun yok ama ya dışarı çıkarsa?

mezarlik-kitabi-neil-gaiman-6
Silas ile Nobody arasında geçen bir diyalog;

“Silas: Aileni öldüren adam, sanırım dışarıda hala seni arıyor. Hala seni öldürmeyi planlıyor.

Nobody: Eee? Sadece ölüm bu. Yani en iyi arkadaşlarımın hepsi ölü demek istiyorum.

Silas: Evet. Öyleler. Ve onların çoğunlukla dünyayla işleri bitti. Ama senin bitmedi. Sen “canlısın” Bod. Bu da sonsuz bir potansiyelin olduğu anlamına geliyor. Her şeyi yapabilirsin, herhangi bir şey yaratabilirsin, herhangi bir şeyi düşleyebilirsin. Eğer dünyayı değiştirirsen, dünya değişir. Potansiyel. Öldüğün zaman o yok olacak. Son. Yarattığını yaratmış, düşünü düşlemiş, ismini yazmış olursun. Buraya gömülebilirsin, hatta yürüyebilirsin. Ama potansiyel bitmiştir…”

Neil Gaiman bize yine enfes bir fantastik roman sunuyor. Başından sonuna kadar sıkılmadan bir solukta okuyacağınız enfes bir kitap Mezarlık Kitabı.

Herkese tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Mezarlık Kitabı
Orijinal adı: The Graveyard Book
Yazar: Neil Gaiman
Çeviri: Evrim Öncül
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 320
Baskı: 2009
Tür: Fantastik, Roman

mezarlik-kitabi-neil-gaiman-2

#Mezarlık Kitabı – Neil Gaiman #Mezarlık Kitabı #Neil Gaiman

Kitap Etiketleri:
,
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • demirciemre104@gmail.com'
    Emre demirci
    Posted at 23:37h, 28 Ocak Yanıtla

    10 yaşındayım bu kitabı bana babam onerdi o da okumuş,bende tamamen okudum ve çok sevdim. Ürkütücü ama eğlenceli Neil Gaiman’ın şuanda “yıldız tozu” kitabını da okuyorum. Neil Gaiman’ın kitaplarını beğeniyorum

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend