Momo – Michael Ende

27 Haz Momo – Michael Ende

Momo Michael Ende’nin yıllar önce okuduğum güzel mi güzel bir kitabı. Aradan geçen bunca yıl sonunda tekrar okumak istedim. Aklımda kalanlar çok güzeldi ama boşlukları tamamlayamıyordum. O boşluklarda Momo’nun izini bulmaya çalışacağımı Momo’yu yeniden okuyayayım dedim. Ne de güzel demişim!

Momo, gerek anlatımı gerek kurgusu gerekse hikayenin kendisi ile o kadar sıcak o kadar içimziden bir kitapki, sizi daha okumaya başladığınız bir kaç sayfada alıp götürüyor. Özellikle bizler gibi, çocukluğu sokaklarda geçmiş bir nesil için bulunmaz bir nimet. Zamane çocuklarını görüpte hangimizin aklına gelmemiştir bizim sokaklarda oynadığımız oyunlar, sokaklarda ki arkadaşlıklar? Zannetmiyorum ki düşünülmesin o yıllar, o zamanlar. Sokak aralarında, yolun ortasına meşelerimizi dizip, en baştaki meşeyi vurmaya çalıştığımız zamanları hatırlamayan var mıdır? Daha saymakla bitmez bizim zamanlarımızın oyunları.

Peki ya şimdi? Sokaklarda çocuklar görebiliyor musunuz? Ben doğduğum büyüdüğüm yerlere gittiğimde bile göremiyorum artık. Her çocuğun elinde bir tablet bir akıllı cihaz. Suratlarında asla memnunolmayan bir ifade, dillerinde ise zehir zemberek sözlerle dolaşıyorlar. Sevgi ve saygının çoktan ayrıldığı vücutlarında, sözde insan olduklarını düşünerek gittikçe ruhsuzlaşıyorlar. Gözlerinin içinde çocukluk yok, başka şeyler var. Artık sistem hangisine ne soktuysa onunla dolaşıyorlar. Kıskançlık, doyumsuzluk, nefret, şımarıklık, kötü niyet, saygısızlık, terbiyesizlik artık ne varsa alması gereken.

İşte Momo bu olayların nasıl başlatıldığından bahsediyor bizlere. Sistemin, adamlarıyla nasıl yol kat ettiklerini anlatıyor. İnsanlara değersiz şeyleri değerliymiş gibi gösterip, asıl değerlerinden nasıl uzaklaştırdıklarını gösteriyor. Tabi kitap bu ya burada herşey mutlu sonla bitiyor. Ama bizler gbiliyoruz ve hatta görüyoruz ki mutlu son çoktan gitmiş, kalmamış hiç. Ama olsun Momo’da mutsuz sona tahammül etmek kolay olmazdı.

Herkes tavsiye ediyorum bu güpgüzel kitabı. Alınız okuyunuz okutunuz.

İyi okumalar.

Kitap adı: Momo
Orijinal adı: Momo
Yazar: Michael Ende
Çeviri: Leman Çalışkan
Yayınevi: Kabalcı Yayınevi
Sayfa: 305
Baskı: 2014
Tür: Roman

Hemen satın al!

Momo - Michael Ende

Ende

Arka kapak;
Momo karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi… Momo’nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı. Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir. Bu gerçeği hiç kimse duman adamlardan daha iyi bilemezdi. Bir saatlik, bir dakikalık, hatta bir saniyelik yaşamın değerini hiç kimse onlar kadar iyi ölçemezdi. İnsanların zamanı üzerine planlar kuruyorlar, ince hesaplarla hazırlanmış planlar. Yaptıklarından kimsenin haberdar olmaması onlar için çok önemliydi. Büyük kente yerleşip halkın arasına karışırken hiç dikkat çekmemişlerdi. Hiç kimse farkına bile varmadan adım adım ilerliyor ve insanlara egemen oluyorlardı. Zamanınızı çalıyorlar sevgili dostlar, kendi istekleri uğruna sizi kandırıyor ve zamanınızı çalıyorlar… ama Momo ve çocuklar sizi uyarıyor… Ey İnsanlık, dinle ve anla!… Onikiye beş kaldı… Aç gözünü, tetikte ol… Hırsız çaldı zamanı. Okuyun ve anlayın… zamanınızı çalıyorlar Bitmeyecek Öykü ile çok sevilen Michael Ende’den efsaneleşmiş bir eser daha… Üstelik yine hem çocuklara hem de çocuk kalmaya uğraşan büyüklere…

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Haziran 2016 - Kargadan Notlar
    Posted at 13:45h, 02 Temmuz Yanıtla

    […] Bu ayın olmazsa olmaz kitabı elbette Michael Ende’nin Momo’su oldu. Momo, gerek anlatımı gerek kurgusu gerekse hikayenin kendisi ile o kadar sıcak o kadar içimziden bir kitapki, sizi daha okumaya başladığınız bir kaç sayfada alıp götürüyor. Özellikle bizler gibi, çocukluğu sokaklarda geçmiş bir nesil için bulunmaz bir nimet. Zamane çocuklarını görüpte hangimizin aklına gelmemiştir bizim sokaklarda oynadığımız oyunlar, sokaklarda ki arkadaşlıklar? Zannetmiyorum ki düşünülmesin o yıllar, o zamanlar. Sokak aralarında, yolun ortasına meşelerimizi dizip, en baştaki meşeyi vurmaya çalıştığımız zamanları hatırlamayan var mıdır? Daha saymakla bitmez bizim zamanlarımızın oyunları. Yazının devamı için lütfen tıklayınız. […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend