Momo – Michael Ende

10 Oca Momo – Michael Ende

“Ya da zaman hırsızlarının
Ve çalınmış zamanı insanlara
Geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü”

Geçmişin büyük kentlerinden bazıları, içindeki yaşam biçimi değişse bile hala ayaktadır. Ve işte Momo’nun başından geçenler de böyle bir kentte yaşandı. Bu kentlerde yaşam biçimi değişse bile hala eskinin izlerine rastlamak mümkündür. Bir sütun, kemer, kale kapısı veya bir amfiteatr. Momo da böyle bir amfiteatrda yaşayan kimsesiz bir kız çocuğuydu. Kentin halkı Momo’yu biraz farklı görseler bile onu sahipleniyor ve seviyorlardı. Çünkü Momo’nun harika bir yeteneği vardı; “Momo, karşısındaki aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirecek şekilde dinlerdi. Momo’nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanmazdı…”

Herkesin bildiği ama fark edemediği bir şey vardır, yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Bu gerçeği hiç kimse ‘Duman Adamlar’ dan daha iyi bilemezdi. İnsanların zamanı üzerine gizli planlar kurup, zamanlarını çalıyorlardı.

Bütün insanlar mutlu bir şekilde yaşarken bazı şeyler değişmeye başladı. Momo ve çocuklar bunu farkettiler. Duman Adamları, insanların zamanlarını çaldıklarını, insan ilişkilerinin donuklaştığını, insanların mutsuzluklarını ve yüreklerindeki karanlığı, varlık içindeki yokluğu, suskunluğu…

Aynı zamanda Momo eskisi gibi arkadaşlarını göremez, oyunlarını oynayamaz oldu. Arkadaşlarını ve diğer çocukları aradı. Çocukların hepsini dört duvar içine hapsetmişlerdi ve dışarı çıkmalarına izin vermiyorlardı. Parklarda koşmalarına, istedikleri oyunları oynamalarına izin vermiyorlardı. Momo yetişkinleri ve çocukları duman adamlardan kurtarmalıydı. Momo zaman ustası olan Hora Usta ile Duman Adamlara karşı ayakta durdu ve birlikte onları kentten def ettiler.

Bu kitap hakkındaki düşüncelerim; ne kadar çocuk kitabı olarak yazılsa da aslında günümüzdeki insanların yaşantılarını içeriyor. İnsanlar zaman tasarrufu adına eski değerlerini, mutluluklarını yitiriyorlar. İnsan bu monotonlaşmış dünyada zamanın, yaşamın ve yaşamın içindeki tüm hissiyatlarını kaybediyor. Ayrıca insanlar ne birbirlerini dinliyor ne de anlamaya çalışıyor. Momo karakteri ise bir çocuk olmasına rağmen tüm bunları fark edip, kentin insanlarını bu bedbaht durumdan kurtarıyor.

“Zamanınızı çalıyorlar sevgili dostlar, kendi istekleri uğruna sizi kandırıyor ve zamanınızı çalıyorlar… Ama Momo ve çocuklar sizi uyarıyor… Ey insanlık dinle ve anla!.. Aç gözünü, tetikte ol!.. Hırsız çaldı zamanı. Okuyun ve anlayın… Zamanınızı çalıyorlar.”

Kitap adı: Momo
Orijinal adı: Momo
Yazar: Michael Ende
Çeviri: Leman Çalışkan
Yayınevi: Kabalcı
Sayfa: 303
Baskı: 2014
Tür: Roman

#Momo – Michael Ende #Momo #Michael Ende

Kitap Etiketleri:
Yağmur Yılmaz
a.yagmuryilmaz@hotmail.com

2000 doğumlu okuyucumuz Yağmur Yılmaz, Bursa'da lise öğrenimi görmekte. Kitap okumayı çok seven Yağmur Yılmaz, araştırmacı ve sürekli olarak kendini geliştirerek yeni şeyler öğrenmekte.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend