Montparnasse’li Kiki – Catel Jose

03 Tem Montparnasse’li Kiki – Catel Jose

Aslında sadece bir çizgi roman gözüyle bakmak yanlış. Çünkü bu çizgi roman, bizim ülkemizde anlaşılan çizgi roman anlayışından daha başka bir çizgi roman. Hayat hikayesi anlatılan Kiki’nin yanı sıra iki büyük dünya savaşı sırasında Fransa’ya bakıyoruz. O dönemde insanların yaşamlarına konuk oluyoruz. Ayrıca büyük yazarlar, büyük ressamlarla ve büyük fotoğrafçılarla karşılaşıyoruz. Her ne kadar o zamanlar daha büyük oldukları netleşmemiş olsa da.

Montparnasse’li Kiki zor bir çocukluk geçirmiş, deli dolu bir kızımız. Sonrasında büyüyor, genç kız oluyor ama hala deli dolu. Hem yaşadığı dönem, hem şartlar, hem de düzgün bir ailesi olmamasından sıkıntılar büyüyor. Hayatına tek başına devam etmeye başlıyor. Bir şekilde geçimini sağlıyor. Şarkı söyleyerek, modellik yaparak hatta resim yaparak. Evet, sanatçı bir kişi Kiki.

Fakat deli doluluğunun serseriliğinin daha doğrusu sıkılırım korkusuyla normal bir hayat yaşamak istememesi, onu daha sıkıntılı zamanlara doğru sürüklemeye başlıyor. İki dünya savaşı görüyor Kiki. Sayısız kötü insan tanıyor, sayılı iyi insan tanıyor Kiki. Çok erkek arkadaşı oluyor. Hepsini olmasa da bazılarını seviyor. Bazı zamanlar onlarda da kaçıyor. Sonra bir başka erkeğin kollarında güne uyanıyor. Ama mutlu Kiki çünkü istediği gibi bir hayat sürüyor.

Dediğim gibi sadece bir çizgi roman demek çok zor. Biyografik bir çizgi roman, tarihi bir çizgi roman, savaş zamanı insan sosyolojisi ve psikolojisi ile ilgili bir çizgi roman desek daha doğru olabilir. Okudukça bitmesin dediğim, çok severek okuduğum enfes çizgi romanlar arasında yerini alan bir çizgi roman oldu Montparnasse’li Kiki. Sizlere de bu enfes çizgi romanı tavsiye ederim.

Bilgesu Yayıncılık hakikaten güzel bir seçim yapmış. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Böylesi güzel bir kitabı dilimize kazandırmaları çok güzel bir yayıncılık başarısı bana göre. Umuyorum daha nice Kiki’lerle tanışırız.

İyi okumalar.

Kitap adı: Montparnasse’li Kiki
Orijinal adı: Kiki de Montparnasse
Yazar: Catel Jose
Çeviri: Nizamettin Kasap
Yayınevi: Bilgesu Yayıncılık
Sayfa: 416
Baskı: 2011
Tür: Çizgi Roman

Montparnasse’li Kiki – Catel Jose

Arka kapak;
Bohem yaşantının ve sanatsal yaratının yuvası, 1920’li yılların Montparnasse’ında Kiki, sefaletten kurtulup iki savaş arası dönemde avant-garde akımın en karizmatik çehrelerinden biri olmayı başarmıştır. Uzun yıllar Man Ray’ın hayat arkadaşı olan Kiki, fotoğrafçının en efsanevi eserlerine ilham kaynağı olmuş; Kisling, Foujita, Per Krohg, Calder, Utrillo ve Léger gibi sanatçılar tarafından ölümsüzleştirilmiştir. Kiki, Birinci Dünya Savaşı’nın açtığı yaraları sarmaya çalışan bir neslin ilham kaynağı olduğu kadar, 20. yüzyılın ilk özgürleşen kadını olarak da öne çıkmıştır. Kendine tanıdığı cinsel ve duygusal özgürlüğün de ötesinde Kiki, hayat okulunun kendisine bahşettiği bir tarz, bir ifade, bir düşünce özgürlüğüyle çağına damga vurmuştur.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend