Mucize – R. J. Palacio

09 Ara Mucize – R. J. Palacio

Yakın zamana kadar sık sık karşıma çıkan mavi kapaklı bir kitaptan bahsedeceğim. Adı “Mucize” olan bu kitabı okumamış olsanız bile muhtemelen kapağını görseniz “aaa bunu görmüştüm” dersiniz. Çünkü pek çok kitap blogger’ı bir dönem bu kitaba takmış durumdaydı. Basit bulmaktan korktuğum için okumak istemediğim ama bir yandan da konusundan dolayı merak ettiğim “Mucize” bir yakınım tarafından hediye edilince artık okuma zamanımın geldiğini düşündüm.

Aslında hakkında yanılmadığım bir kitap oldu. Basit bir dili var, olay örgüsü tahmin edilebilir, karakterler yüzeysel işlenmiş. Ancak masumiyeti itibariyle şans verilmeyi hak eden, yazarın hedeflediği farkındalık oluşturma konusunda da başarılı olan bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

August yaşıtları kadar sıradan şeyler yapan fakat görünüş itibariyle sıradışı bir çocuktur. Yüz kemiklerinde gelişme ve şekil bozukluğuna neden olan kalıtsal bir rahatsızlık nedeniyle yüz hatları diğer çocukların korkunç, yetişkinlerin ise zavallı olarak nitelendireceği kadar kötü bir durumdadır. Bu yüzden August çocukluğunun büyük bir kısmını astronot başlığı takarak geçirmiştir çünkü diğer insanların bakışlarının odağına yerleşmekten ancak bu şekilde kurtulabiliyordur. Fakat o da her kitap karakteri gibi hikayesinin akışını değiştirecek ve astronot başlığından vazgeçip gerçek hayatla yüzleşecektir.

August’un anne ve babası, örnek ebeveynler olarak gösterilecek kadar iyi ve sevecen insanlardır. August’u her şekilde korur ve kollarlar. August’un ablası Via ise anne ve babası çoğunlukla August’la ilgilenmek zorunda oldukları için çocukluğun ve genç kızlığın beraberinde getirdiği sorunlarla kendi başına baş etmek zorundadır. (Bu noktada Via’nın hikayesinin de üzerinde durulmaya değer olduğunu düşünüyorum.) Kardeşi August’u çok sever, bununla birlikte kimi zaman onunla ilgili karmaşık duygular hissettiği de oluyordur. Kardeşinin bebekliğinden beri maruz kaldığı ağır tedaviler nedeniyle annesi ve babasıyla yeterince vakit geçirememiş, kimi zaman aile büyüklerinin yanına gönderilmek zorunda kalmış ama bir kez bile şikayet etmemiştir. Ancak genç kızlığa geçiş döneminde onun da hayatında pek çok şey değişecek, ilişkileri yeni bir boyut kazanacaktır.

Kitap, farklı farklı karakterlerin bakış açısından anlatıldığı için hikayeyi çok boyutlu bir şekilde görme imkanına sahip oluyoruz. Bu olayı da sevdim.

Mesela Via şöyle yazıyor:

“Annemle babam bana her zaman dünyadaki en anlayışlı kız olduğumu söyler. Öyle miyim, bilmem; sadece şikayet etmenin bir anlamı olmadığını biliyorum. August’u geçirdiği ameliyatlar sonrasında gördüm: Bandajlanmış küçük yüzü şişmiş, minik bedeni onu hayatta tutan serum borularıyla kaplanmış halde. Birinin bunu yaşadığını gördükten sonra istediğin oyuncağın alınmamasından ya da annenin okul gösterisini kaçırmasından şikayet etmek biraz delice geliyor. Bunu altı yaşındayken bile biliyordum. Bunu kimse söylemedi. Sadece biliyordum.”

August’un bakış açısından bir örnek vermek gerekirse:

“Annem o zamana kadar benimle ilgili her şeyi ona anlattıklarını söylüyor. Beni görmek için kendini hazırlıyormuş. Ama püreyi andıran yüzüme ilk kez baktığında tek görebildiği, gözlerimin ne kadar güzel olduğuymuş.

Bu arada annem güzel, babam yakışıklıdır. Via da sevimlidir. Merak ediyorsanız diye dedim.”

Umarım kitap hakkında size iyi bir ön portre çizebilmişimdir. Herkese keyifli okumalar dilerim!

NOT: Mucize’nin bir de 2017 yapımı uyarlama filmi var. Ben izlemedim ama izleyenler fena olmadığını söylüyor.

Mucize – R. J. Palacio

Arka kapak;
Kaderinde Sıradışı Olmak Varsa Sıradan Kalamazsın…

Merhaba, adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım.

Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.

August (Auggie) Pullman yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğduğu için, normal bir okula gidemiyordu… şimdiye kadar. Yakında Beecher Ortaokulu’nda beşinci sınıfa başlayacak ve ömrünüzde bir kere bile “yeni çocuk” olduysanız, bunun ne kadar zorlu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dondurma yemek ve Xbox’ında oyun oynamak gibi sıradan şeyleri seven Auggie aslında sadece sıradışı yüzü olan, sıradan bir çocuk. Peki, yeni sınıf arka¬daşlarını, görünüşünün ardında kendisinin de onlar gibi olduğuna ikna edebilecek mi?

“Mucize aslında… tam bir mucize. Kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı okuyun; hayatınızı iyileştirecek.”
Nicholas Sparks, New York Times çoksatan yazarı

# 1 New York Times çoksatanı
USA Today Çoksatan İlk Yüz Listesi
Indie çoksatanı
Publishers Weekly çoksatanı
TIME, Tüm Zamanların En İyi 100 Gençlik Kitabı
Parents, Yılın En İyi 10 Kitabı

Shelf Awareness, En İyi 10 Kitap
New York Times Book Review, Dikkate Değer Kitap
Entertainment Weekly, 10 Harika Çocuk Kitabı Seçkisi
Publishers Weekly, Yılın En İyi Kitabı
School Library Journal, Yılın En İyi Kitabı

Kirkus Reviews, Yılın En İyi Kitabı
Booklist, Editörün Seçimi
School Library Journal, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi
Publishers Weekly, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi
Kirkus Reviews, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi
Booklist, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi

New York Halk Kütüphanesi, Okuyup Paylaşma Seçkisi
E.B. White Read Aloud Ödülü
Christopher Ödülü

“Cesaret ve gerçeklerle dolu Mucize, etrafımızı saran güzellikleri fark etmeyi anlatıyor. Auggie Pullman’a âşık olmamak imkânsız.”
Rebecca Stead, Newbery ödüllü yazar

“İlk kitaplar nadiren bu kadar etkileyicidir; okurların gözünü ve yüreğini açma gücüne sahip, nadide bir hikâye.”
Publishers Weekly

“Mucize, kocaman yürekli bir kitap… hepimizin nasıl kırılgan, kusurlu ve mükemmel güzellikte varlıklar olduğumuzu gösteriyor.”
Julia Alvarez

“Unutulmaz bir nezaket, cesaret ve mucizenin hikâyesi.”
Kirkus Reviews

“Mucize, sevgi, hüzün ve insan yaşamının değeri hakkında çok güzel bir hikâye. Okuduktan sonra daha iyi bir insan olmayı istememek mümkün değil.”
Patricia Reilly Giff, Newbery ödüllü yazar

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend