Müfettiş – Nikolay Vasilyeviç Gogol

16 Eyl Müfettiş – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Bir taşra düşünün. Kaymakam ve diğer yiyici yönetim kadrosu ile birlikte. Bu yiyici kadrosunun kurduğu düzende ilerleyen bir kasaba. Her şey tıkırında sorun yok. Ezilen ve eziyet gören her zaman ki gibi halk. Herhangi bir düzelme şansı var mı? Elbette yok. Konu dünyada geçiyor çünkü. Peki bu insanların korktuğu ya da çekindiği kim ya da kimler var? Elbet bir güç vardır değil mi? Daha doğrusu olması lazım. Bu şart. Sistemde her zaman bir korkulan bir çekilinen olması gerekiyor.

Gogol’un bu muhteşem oyununda konumuz aslında her zaman olan, şu an bile bir yerlerde yaşanan konu. Güç, iktidar ve egosu ile sarmalanmış yönetim kadrosunun, insanlar üzerinde kurduğu faşist düzenin yürütülmesi. Tabi kimi zaman işler sarpa sarabiliyor. Bu hikayede Gogol bize bir sarpasarmayı anlatıyor. Hem komik hem trajik olan bu olayda, beklenen bir müfettiş var. Gelmesi muhtemel olan bu kişiden çok çekiniyorlar. Söylediği herşey kanun olan bu kişi şehir merkezinden, başkentten geliyor. Herkes onun karşısında el pençe divan oluyor. Fakat burda ufak bir yanlış anlaşılma oluyor. Müfettiş sanılan kişi aslında ordan gelip geçmekte olan herhangi biri. Evet o da şehirden gelmiş ama o yolculuk yapıyor. Babasını görmeye gidiyor. Fakat bu kadar aptalı bir arada görünce de dolandırmadan edemiyor.

Kemal Sunal ustanın “Deli Deli Küpeli” adlı filmini hatırlarsınız. İşte bu ve benzeri filmlere de konu olmuş Müfettiş adlı oyunu mutlaka ama mutlaka okumalısınız. Aslında esas önerim sizlere Gogol’un tüm eserlerini itina ile okumalısınız. Tabi bir de oyununu izlemek lazım. Eğer yakın zamanlarda Müfettiş adlı oyunu oynarsa, hemen gitmenizi tavsiye ederim. Önce kitabını daha sonra da oyununu izlemek eminim çok büyük bir keyif olacaktır.

İyi okumalar.

Kitap adı: Müfettiş
Orijinal adı: The Government Inspector
Yazar: Nikolay Vasilyeviç Gogol
Çeviri: Koray Karasulu
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 129
Baskı: 2009
Tür: Tiyatro

Hemen satın alın

Müfettiş - Nikolay Vasilyeviç Gogol

#Müfettiş – Nikolay Vasilyeviç Gogol #Müfettiş #Nikolay Vasilyeviç Gogol #Hasan Ali Yücel Klasikleri #Gogol

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend