Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk – Wilhelm Genazino

05 Tem Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk – Wilhelm Genazino

Küçük ayrıntılara takılan ve zaman zaman bunlardan mutluluk zaman zaman ise hüzün çıkartan, felsefe mezunu bir erkek ve belli başlı kuralları olan, evlenmek isteyen bankacı bir kadın. Sizce nasıl bir ikili? Olması gerektiği gibi uyumlu değil değil mi? Ama bir şekilde hayatı paylaşabiliyorlar. Tabi ne zamanki kadın bir çocuk ister işte o zaman sorgulanan değerler ile birlikte bu birliktelikte sorgulanmaya başlar. Sonrasında ise çatırdamalar boy gösterir.

Sadece bir roman olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu düşündüğüm Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, birey teması ve bireyin yaşadığı çelişkileri, toplum tarafından olması gereken hayatı ve ilişkileri gözler önüne seriyor. Kitapta kendinizden bazı davranışlar görebiliyorsanız eğer bilin ki siz doğru bir yaşantı sürüyorsunuz. Küçük ayrıntılarda bir şeyler arayan, bunlardan çıkarımlar yapan birisiniz. Özellikle bazı paragraflarda evet bunu bende yapmıştım dedim inanın. Çok şaşırdığım şey ise bu kadar güzel bir anlatımla bu kadar güzel bir hayattan bir parça ile bir kitap nasıl kurgulanır nasıl bu kadar okuyucunun içine işler? Yazarın okuduğum ilk kitabı beni gerçekten çok etkiledi.

Tam olarak anlatmak istediğim ve sürekli içimden geçen bir cümleyi bu kitapta buldum;

“iki kişiyken yalnız olmak istemiyorum.”

Evet evlilik hemen hemen her erkeğin kabusudur biliyorum. Benim için daha büyük bir kabus hatta dipsiz bir kuyu gibi. Düşeceğimi biliyorum fakat sonunun gelip gelmeyeceğinden emin değilim. İşte tam olarak bu korkutuyor beni. Hani bazı zor zamanlar vardır, bir zaman sonra geçeceğini bilirsiniz. Biraz daha dayan geçecek dersiniz işte bu durumda o biraz daha dayan ne zaman gelir kestirememek, sürekli bir düşüş yaşamak gibi geliyor. Belki biraz abartmış olabilirim ama içimden gelenleri yazdım. Belki bundan bir kaç sene sonra bunlara gülüp geçeceğim. ama şu an hissettiklerim bunlar.

“ister istemez susuyorum ama şu evlilik konusunun en azından şimdilik kapanmasından memnunum. melankolik yabanileşme dediğim şey başlıyor içimde. kendime acıyıp içten içe sızlanıyorum…”

Bir diğer alıntıya sonuna kadar katılıyorum.
“aşk, güçsüzlüğün başka bir adı zaten.”
Zaten ömrü bir kaç hafta hatta birkaç gün olan bir şey ne kadar güçlü olabilir ki?

Son zamanlarda büyük bir iştahla okuduğum bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Yazarın yeni gelmesi muhtemel kitaplarını da merakla bekliyorum. Umarım bir an önce basılır ve dilimize çevrilirler. Böylesi bir yazardan mahrum kalmak üzücü olur.

Ayrıntı Yayınevi’ne sonsuz teşekkürler.

Kitap adı: Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk
Orijinal adı: Das Glück in glückfernen Zeiten
Yazar: Wilhelm Genazino
Çeviri: Zehra Aksu Yılmazer
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa: 144
Baskı: 2014
Tür: Roman

Vapurda ve metroda kitap okumak kadar yararlı ve keyifli bir şey yoktur herhalde. Hem zamanı değerlendirmiş oluyorsunuz hem de İstanbul’un çok nazik, kibar ve hoşgörülü (!) kalabalığını görmemezlikten gelebiliyorsunuz. Hele bir de kulak üstü güzel bir kulaklığınız varsa, güzel bir müzik ile birlikte tadından yenmez zaman geçiriyorsunuz.
mutsuzluk-zamanlarinda-mutluluk-wilhelm-genazino-3

mutsuzluk-zamanlarinda-mutluluk-wilhelm-genazino-2

#Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk – Wilhelm Genazino #Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk #Wilhelm Genazino

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend