Nasıl Hoşunuza Giderse – William Shakespeare

08 Haz Nasıl Hoşunuza Giderse – William Shakespeare

Çok mutlu çok güzel bir sonla biten ender Shakespeare eserlerinden biri bu kitap. Kimi yerlerinde komik, kimi yerlerinde komedinin içinde trajik, kimi yerlerinde ise bilgi verici bir kitap. Kısacası alınıp okunası tüm Shakespeare eserleri gibi, enfes bir okuma şöleni!

Shakespeare tiyatrolarını okumaya devame diyorum. Hemen hemen her ay bir Shakespeare eserini okumaya çalışıyorum. Bazı eserlerini bitirdikten sonra nasıl gözden kaçmış, nasıl olur da bu kadar zamandır okumamışım diye hayıflanıyorum. Hakikaten çok ama çok değerli eserleri var büyük yazarın. İşte bu eserlerinden biri de Nasıl Hoşunuza Giderse adlı eseri.

Kitapta eğlenceli bir hikaye sunuyor bize Shakespeare. Bir aşk hikayesinin eğlenceli taraflarını bizlere gösteriyor. Okurken hiç sıkılmadan, o zamanlarda yaşanan büyüye kapılarak okuyorsunuz ve sonu biraz daha geç gelse diye düşünüyorsunuz. Ama bir çırpıda bitiyor kitap. Sonrasında yüzünüzde hoş bir tebessüm kalıyor.

Shakespeare’in diğer eserleri için söylediğim gibi bu eserini de alın okuyun diyorum.

Kitap adı: Nasıl Hoşunuza Giderse
Orijinal adı: As You Like It
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 130
Baskı: 2013
Tür: Tiyatro

Nasıl Hoşunuza Giderse – William Shakespeare

Arka kapak;
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, pastoral komedisi Nasıl Hoşunuza Giderse’de bir aşk hikâyesi etrafında şekillenen olayları ustaca resmeder. Shakespeare oyunun konusunu Thomas Lodge’un Rosalynd adlı romanından almıştır. Yazar aşk, tutku, melankoli kadar coşku, neşe ve ironiyi de muazzam bir ahenkle aktaran zekice kotarılmış diyaloglarıyla ölümsüz bir eser yaratmıştır. “Bütün dünya bir sahnedir, kadın erkek bütün insanlar da oyuncular.” tiradıyla da ünlü olan Nasıl Hoşunuza Giderse, Shakespeare oyunları arasında özel bir yere sahiptir.

Özdemir Nutku (1931): Türk tiyatrosuna büyük katkıları olan eğitimci ve yönetmen Özdemir Nutku, eleştirmen, yazar ve çevirmen olarak da önemli yapıtlar ortaya koydu. Sahnelediği pek çok oyunun yanı sıra, araştırma, inceleme ve çevirileriyle de ödüller kazandı. Ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da sahneye koyduğu oyunlar, verdiği ders ve konferanslarla tanınmaktadır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend