Nerede Hata Yaptık? – Christian Gotthilf Salzmann

11 Oca Nerede Hata Yaptık? – Christian Gotthilf Salzmann

Çocuk eğitimi konusunda yazılmış en güzel kitaplardan biri… Kitap 18. Yüzyılda kaleme alınmış olmasına rağmen hala geçerliliğini koruyor. Bir eğitimci olarak özellikle anne-babaların ve öğretmenlerin mutlaka okumaları gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitap, Türkiye’de farklı yayınevlerinden farklı isimlerle defalarca kez yayınlandı. Çevirilerde kullanılan en yaygın isimleri; “Nerede Hata Yaptık?”, “Yengeç Kitap” ve “Çocuğu Kötü Eğitmenin Yolları”dır.

Salzmann, kitabında çocuk eğitimiyle ilgili yapılması gerekenleri, “yanlışları” gözler önüne sererek anlatır. Bu farklı teknik sayesinde, anne-babaların yanlış davranışlarının neticesinde ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlar, onlara çarpıcı bir şekilde gösterilmiş olmaktadır. Böylece anne-babalara hem işin ciddiyeti anlatılmış olmakta hem de zihinde kalıcı olmaktadır. Sonuç olarak anne-babalar, okuduklarını kendi çocukları ile olan ilişkilerinde pratiğe dökmekte zorlanmayacaklardır.

Bir örnek vermek istiyorum:

“Çocuklarınızı beceriksiz ve pısırık bir hale getirmek mi istiyorsunuz?
— Onların yemeğini siz yedirin, elbiselerini, ayakkabılarını siz giydirin.
— Kendi başlarına bir iş yapmalarına izin vermeyin.
— Sizin yardımınız olmadan bir iş beceremeyeceklerini söyleyin. “

Yani bu kitap, size yapmanız gerekenleri değil, yapmamanız gerekenleri anlatır.

Kitapta ebeveynlerin yapabilecekleri yaygın hatalar yukarıdaki gibi bir giriş ile başlayıp, kısa bir hikâye ile örneklendirilmektedir. Böylece kitap hem eğitici hem de eğlendirici bir hal almaktadır.

Kitap adı: Nerede Hata Yaptık?
Orijinal adı: Krebsbüchlein oder Anweisung zu einer unvernünftigen Erziehung der Kinder
Yazar: Christian Gotthilf Salzmann
Çeviri: Zeki Karakaya
Yayınevi: Etüt
Sayfa: 151
Baskı: 1999
Tür: Eğitim

#Nerede Hata Yaptık? – Christian Gotthilf Salzmann #Nerede Hata Yaptık #Christian Gotthilf Salzmann #Nerede Hata Yaptık?

Kitap Etiketleri:
Ahmet Yılmaz
metinyilmazmail@gmail.com

1969 doğumlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Psikoloji Bölümü mezunu olup, öğretmen olarak çalışmaktadır. Kitap okumayı, denizi ve doğa ile içiçe olmayı çok sever.

1Comment
  • merhabaedebiyat40@gmail.com'
    aynur zeyrek
    Posted at 12:13h, 11 Ağustos Yanıtla

    kesinlikle kitaplıkta bulunmalı.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend