Netoçka Nezvanova – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

15 Eyl Netoçka Nezvanova – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Babamı hiç hatırlamıyorum.
Netoçka’nın bu sözüyle tanışıyoruz kendisi ile. Netoçka Nezvanona’nın birbirini takip eden üç hayat kesitine konuk oluyoruz bu kitapla. Dokuz buçuk yaşından itibaren, çünkü öncesini hatırlamıyor pek, hayatına giren herkes ve her eylemi bize aktarmaya çalışan bir karakter Netoçka. Çocukluğunu deli babasını ve zavallı annesini izleyerek tek göz bir odada geçiren Netoçka, babasının çok yakn arkadaşı B. ve Prens sayesinde hayatının ikinci evresine geçmekte ve Katya ile tanışmaktadır. İkinci öykü, sevmek, sevilmek ve dışlanmanın ne olduğunu hiçbir şeyi olmayan bir gencin gözünden izliyoruz. Katya ile yaşadığı hayat onu üçüncü öyküye yani Katyanın ablası prensese götürecektir. Üçüncü öykü daha sakin, büyük bir aşk acısı çeken ama kocası ile mutlu olmaya çalışan, kendini hep suçlayan bir prenses ile geçmekte. Dostoyevski ile tanışmamış olan veya tanışmak isteyen okur, Netoçka’nın yarattığı dünyaya ve gözlemlerine bu kitapla buluşabilir.

Dostoyevski, bu kitaba “büyük bir roman” yazmak için başlıyor ama 1849 yılında sürgüne gönderilirken kitap yarıda kalıyor ve 10 yıl sonra St.Petersburg’a geri dönsede bir daha da romana geri dönmüyor. Bu “yarım” kalan roman Netoçka ile beraber bizlerinde yüreğini okşuyor. Sevmenin, sevilmenin, fakirliğin, deliliğin tüm izlerini barındıran bu hikaye Dostoyevski’nin yıllar sonra vereceği büyük eserlerin habercisi gibidir.

Kitap adı: Netoçka Nezvanova
Orijinal adı: Netoçka Nezvanova
Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Çeviri: Ergin Altay
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa: 219
Baskı: 2014
Tür: Roman

Hemen satın alın

Netoçka Nezvanova - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

#Netoçka Nezvanova – Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky #Netoçka Nezvanova #Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky #Dostoyevski #Netoçka Nezvanova – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend