Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom

12 Şub Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom

Edebiyatla da düşünülebileceğini gösteren müthiş bir örnek!
Orhan Pamuk’un “Bir gün bir kitap okudum, hayatım değişti” cümlesindeki ‘hayatı değiştiren kitap’, benim için Nietzche Ağladığında’dır!

Kitaba başlamadan önce kendiyle kavgalı, yanlış olduğunu düşündüğü seçimlerinden dolayı sürekli kendini yiyip bitirten, affetmeyen ve öfkeli dolayısıyla etrafıyla sorunlu ilişkiler kuran bir gençseniz, önünüzde uzun bir yol ve gerinizde pişmanlıklar varsa, kendinizi çıkmazda hissediyorsanız, yani çekilmez bir ergenseniz, bu kitap size iyi gelecek!

Siz de kitaptaki Nietzche’yi hem filozof hem ‘insan’ yönüyle tanıyacak, onunla birlikte hayatınızı, varlığınızı, hayattaki amacınızı sorgulayacak, Breuer birlikte eşsiz psikolojik çözümlemelere dalacak ve psikanalizle tanışacaksınız! Okudukça hayatınızda yeni bakış açıları yeni pencereler keşfedecek, hem öğrenecek, hem hayran kalacak, hem kendinizi yeni bilgilere aç hissedecek ve sonunda “Amor Fati”yi siz de motto kabul edecek, kaderinizi, yani kendinizi sevmeyi öğreneceksiniz!

Benim kişisel tarihimde çok önemli bir yeri olan bu kitaptan sonra hem Irvın D. Yalom’un bundan sonra yayınlayacağı tüm kitaplarını; hem de hayat felsefeme, inançlarıma, değerlerime ve kişiliğime çok önemli katkıları olan Nietzche’nin eserlerini büyük bir açlık, coşku ve hayranlıkla okumaya adadım bir dönemimi!

Felsefe ve psikolojiyi seviyorsanız; gerçekte bir araya gelmemiş, kendi alanlarında devrimler yaratmış bu gerçek kişileri ustaca ve çok da inandırıcı bir kurguyla bir araya getiren bu romanı çok seveceksiniz. Akıcı diliyle bir çırpıda okurken, aslında içeriğini iyice sindirmek ve tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz.

Bu son derece hayranlık dolu kişisel görüşler bir yana, kitabın arka kapağında yazanlara da kulak vermek gerek:

Sahne
Psikanalizin doğumu arifesindeki 19.yüzyıl Viyana’sı. Entelektüel ortamlar. Hava soğuk.

Aktörler
Nietzche: Henüz iki kitabı yayımlanmış, kimsenin tanımadığı bir filozof. Yalnızlığı seçmiş. Acılarıyla barışmış. İhaneti tatmış. Tek sahip olduğu şey, valizi ve kafasında tasarladığı kitaplar.

Karısı, toplumsal görevleri ve vatanı yok. İnzivayı seviyor. Tanrıyı öldürmüş. ‘Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır,’ diyor. Daha sonra ‘kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız: Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz?’ diyecek. Ümitsiz.

Breuer: Efsanevi bir teşhis dehası. Ümitsizlerin kapısını çaldığı doktor. Psikanalizin ilk kurucularından. Kırkında, bütün Avrupalı sanatçı ve düşünürlerin doktoru olmayı başarmış. Güzel bir karısı ve beş çocuğu var. Zengin. Saygın. Hayatı boyunca ‘ama’ pozisyonunda yaşamış biri.

Freud: Breuer’in arkadaşı. Henüz genç. Geleceği parlak. Şimdi yoksul.

Salomé: Erkeklerin başını döndüren kadın. Çekici. Özgür. Evliliğe inanmıyor.

Bazen aynı anda birçok erkekle beraber oluyor. Sanatçıları ve düşünürleri tercih ediyor. Kırbacı var.

Konu
Ümitsizlik.

Birgün, erkeklerin başını döndüren kadın, Salomé Nietzsche’den habersiz Breuer’e gelir. ‘Avrupa’nın kültürel geleceği tehlikede, Nietzsche ümitsiz. Ona yardım edin,’ der. Breuer Salomé’yi tekrar görebilmek umuduyla ‘peki’ der.

Ve varoluşun kader, inanç, hakikat, huzur, mutluluk, acı, özgürlük, irade… ve neden, nasıl gibi en önemli duraklarından geçen bir yolculuk başlar…

Kendisiyle ve hayatla yüz yüze gelmekten çekinmeyenlere…

Kitap adı: Nietzsche Ağladığında
Orijinal adı: When Nietzsche Wept
Yazar: Irvin D. Yalom
Çeviri: Aysun Babacan
Yayınevi: Ayrıntı
Sayfa: 384
Baskı: 2012
Tür: Roman

#Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom #Nietzsche Ağladığında #Irvin D. Yalom

Kitap Etiketleri:
Yasemin Gül
yasonder@gmail.com

Aslen İzmir'li, sonradan İstanbul'lu. Aslen İşletme mezunu, sonradan Çocuk Gelişimi. Görünürde kariyer hedefleri olan bir beyaz yaka, ama aslen hep sanat heveslisi! Bu yüzden hep yazıp çiziyor, durmadan yeni bir şeyler deniyor. Aktif olarak kendi bloğunda da yazılarını ve denediklerini paylaşıyor. Edebiyatı, felsefeyi, tiyatroyu, sinemayı, yazı yazmayı, seyahat etmeyi, çiçekleri ve çocukları çok seviyor, 1 çocuk annesi.

1Comment
  • melek_93_16_25@hotmail.com'
    Melek Altun
    Posted at 21:06h, 15 Ocak Yanıtla

    Hayatımda okuduğum en heyecan verici kitaplardan biriydi. Breuer ve Nietzsche bazı konular hakkında o kadar güzel yorumlar yapıyordu ki, bir ara kendime şöyle sordum: Ben neden böyle düşünmüyordum acaba? En sonunda şunu da anladım ki seçimlerimiz bazen bizi duraklatır ve bizi yetersiz kılar ama bizi mutlu edecek olan yine bizim seçimlerimiz. Bu nedenle asla seçim yapmaktan korkmayıp anın tadını çıkarmalıyız.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend