Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom

07 Mar Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom

Son zamanlarda okuduğun en iyi kitapları sırala deseniz herhalde Nietzsche Ağladığında listenin üst sıralarında olurdu. Gerçekten çok etkilendiğim, hayran kaldığım bir kitap Nietzsche Ağladığında. Bu kadar mükemmel bir kurguya sahip, bu kadar sürükleyici ve elinden bırakamadan okunan bir roman olacağını hiç tahmin etmemiştim. Irvin D. Yalom yapacağını en iyi şekilde yapmış Nietzsche Ağladığında adlı eserinde.

Kitap ümitsizlik, intihar ve felsefe konuları üzerinde ilerliyor. Ama sanmayın bu konular sizi sıkacak. tam tersine okumaya doyamayacağınız hatta bitmesin bu kitap diyeceğiniz şekilde ilerliyor. Kahramanlarımızdan Nietzsche, henüz ünlü bir felsefeci değil. Sadece iki kitabı yayımlanmış, kimse tanımıyor ve onu birkaç kişi haricinde kimse anlamıyor. İşin kötüsü o birkaç kişide ona yapılacak en büyük kötülüğü yapmış durumda. Filozofumuz anlaşılmayıda beklemiyor. Yalnızlığı seçiyor. Tüm acıları ile barışık kendine bir yol çizmiş onun üzerinde ilerliyor. Aslında bu yol bir nevi kaçış. İnsanlardan, sevdiklerinden, tek düze hayattan, olması gerekenleri yapmaktan. Hayatta tek sahip olduğu şey valizi ve kafasında yazdığı kitaplar. Ailesi yok, vatanı yok, toplumsal kaygıları yok, görevleri yok, tanrısı yok, dini yok, ümidi yok. “ümit, kötülüklerin en kötüsüdür; çünkü işkenceyi uzatır!” ve “kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız. önce kül olmadan, kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz?” diyor. Sonra bir teşhis dehası doktor ile tanışıyor. Tabi tanışma süreci çok alengirli. O kısımlara hiç girmiyorum. Dr. Breuer ümitsizlerin, çaresizlerin en son çaresi, kahramanı. Tüm avrupa onu tanıyor. Seviliyor ve sayılıyor. Sanatçı ve düşünürlerin doktoru, ünlü ve yetenekli bir doktor. Güzel bir hayatı, güzeller güzeli bir karısı ve beş çocuğu var. Çok zengin, çok mutlu, çok huzurlu. Gibi görünüyor belkide… En kusursuz gördüklerimiz bile belki bir köşede kara kara düşünüyorlardır…

Psikanalizin ilk kurucularından bir diğer karakterimiz Freud. Evet sizlerinde bildiği Freud. Breuer’in arkadaşı, öğrencisi, sırdaşı. Genç ve fakir bir doktor. Ama fikirleri çok zengin! Gelecek vaad ediyor. Breuer’de bunu görüyor ve ona göre davranıyor dostuna.

Birde kadın var tabiki Salome. Bu kitaptaki hemen hemen tüm erkeklerin başını döndüren. Sadece güzelliği ile değil, aynı zamanda zekasıyla da baş döndüren bir kadın. Nadir bulunan bir kadın yani. Hem çok güzel hem çok çekici hemde çok zeki. Tabi bu özelliklerin bir bünyede olması demek tehlike demektir. Fakat tehlikeyi ne Nietzsche görüyor ne Breuer. Salome özgür bir kadın. Evliliğe inanmıyor, aynı anda birçok erkekle beraber olunabilir diyor. Kafası çalışan zeki insanları tercih ediyor ve onları yönetmeyi kullanmayı seviyor. Gücünün de farkında ve bu gücü kullanmaktan asla çekinmiyor. Elinden kaçırdığı ya da kaçırır gibi yaptığı şeyle kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor. Bazıları ise dayanamıyor intihar ediyor Paul Ree gibi. Dedim ya kadın çok akıllı diye. Baksanıza kadın zaten yapacağını yapıyor ve kırbaç kullanmaktanda geri kalmıyor!

nietzsche-paul-ree-lou-von-salome

Bu fotoğrafı ilk gördüğüm anda aklıma şu gelmişti; Rus bir kadın, iki Alman düşünürü elinde oynatıyor. Hakikatende verilmek istenen bu olmasa da -daha doğrusu fotoğrafın çekildiği sıra böyle bir şey düşünüldüğünü sanmıyorum- kitabı okuduktan sonra aklınıza bu geliyor.

Ben ve bu kitabı her kim okuduysa, çok sevmiş. Kimle Nietzsche Ağladığında ile ilgili konuşsam hep aynı beğeni cümleleri geliyor. Kitap bunları fazlasıyla hak ediyor. Eğer okumadıysanız bir an önce başlamanızı tavsiye ederim. Son zamanlarda okuduğum en ama en iyi kitaplardan biri.

Nietzsche Ağladığında herkesin okuması gereken muhteşem bir kitap.

İyi okumalar.

Kitap adı: Nietzsche Ağladığında
Orijinal adı: When Nietzsche Wept
Yazar: Irvin D. Yalom
Çeviri: Aysun Babacan
Yayınevi: Ayrıntı
Sayfa: 384
Baskı: 2012
Tür: Roman

Nietzsche Ağladığında - Irvin D. Yalom

#Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom #Nietzsche Ağladığında #Irvin D. Yalom

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • zehrayildirim.65@hotmail.com'
    zeyna
    Posted at 16:58h, 21 Kasım Yanıtla

    Hiç bu kadar itici bir yorum okumadım saha önce. Okudum sayılmaz gerçi yarıda kestim.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend