O Gün İçin Bir Şemsiye – Wilhelm Genazino

29 Ağu O Gün İçin Bir Şemsiye – Wilhelm Genazino

Yazarın Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk adlı kitabını okuduktan sonra diğer kitaplarını da okumaya karar verdim. Elbet o kadar iyi bir kitap beklemiyordum. Fakat aynı tatta aynı renkte bir kitap düşünüyordum. İşin aslı yanılmamaşım. O Gün İçin Bir Şemsiye, Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk kadar olmasada güzel bir Wilhelm Genazino kitabı.

Kitabımız yazarın seçtiği sade hayatlardan biri. Zaten yazarın yazım tarzı, hayatları anlatışı bu şekilde. Basit ve sade hayatlar. Tam sevdiğim gibi. Kahramanımız daha doğrusu herhangi kimsemizin herhangi bir insan kadar değişik bir yaşamı var. Hayatın içinde bir oraya bir buraya devam eden bir hayat. Ne bir eksik ne bir fazla. Değişim ya da değişiklik yanına çok uğramıyor. Zaten o da uğramasını istemiyor. Neden istesin ki? Akıp giden bir hayat var önünde zaten. Akışa bırakmak en güzeli.

Genel düşüncesi bu şekilde kahramanımsımızın. Evet enteresan bir kelime oldu belki ama öyle. Ne kahrmaan ne normal kitaba göre. Aslında dediğim gibi her şey çok sade çok sıradan. Ama ne sıradan hayat bile aslında bir hikaye değil midir? Evet öyledir diyor yazarımız ve devam ediyor anlatmaya. Basit sade hayatının içinde yer yer hayatına eskiden dokunanlarla karşılaşıyor, yer yer ise hayatı sorguluyor. Dedim ya az biraz kahramanlık var adamımızda. Ama az biraz.

Sade güzel bir kitap O Gün İçin Bir Şemsiye. Yazarın Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk kitabı kadar olmasa da güzel bir kitap. Şimdiden iyi okumalar.

Kitap adı: O Gün İçin Bir Şemsiye
Orijinal adı: Ein Regenschirm für diesen Tag
Yazar: Wilhelm Genazino
Çeviri: Çağlar Tanyeri
Yayınevi: Jaguar Kitap
Sayfa: 160
Baskı: 2014
Tür: Roman

gun-icin-bir-semsiye-wilhelm-genazino

O Gün İçin Bir Şemsiye – Wilhelm Genazino

Arka kapak;
O Gün İçin Bir Şemsiye’nin kırk altı yaşındaki anlatıcısı, bir “ayakkabı denetçisi”dir. Satışa sunulacak yeni modelleri test etmek için Frankfurt sokaklarında henüz sadece kendisinin giyebildiği ayakkabılarla gezinir. Hayatta kendi yolunu bulamamıştır, ama yolda eski aşklarını, arkadaşlarını ve anılarını bulur. Bir “varış noktası” yoktur görünürde, ama her adımda insan ruhunun görünmez yerlerine biraz daha yaklaşır. Sadece sokaklarda değil, bilincin coğrafyasında da yürür ve sıradan görünen birinsanın ne denli sıradışı olabileceğini düşündürür. Varoluşsal sorgulamalar için alışılmadık ölçüde canlı üslubu ve keskin gözlem gücüyle eşyayave insanlara her baktığında hayatın bize unutturmaya çalıştığı bir gerçeğihatırlatır: Yine hayatın kendisini.

Hayatlarının yağmurlu ve uzun bir günden, bedenlerinin de o gün içingereken bir şemsiyeden başka bir şey olmadığını hissetme noktasına gelmiş insanların, Wilhelm Genazino’yla derin ve keyifli bir yürüyüşe çıkacakları O Gün İçin Bir Şemsiye’yi Çağlar Tanyeri Almanca aslından çevirdi.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend