Odd ve Ayaz Devleri – Neil Gaiman

15 Kas Odd ve Ayaz Devleri – Neil Gaiman

Odd ve Ayaz Devleri, masal tadında, daha çok çocuklara hitap eden bir üslupla yazılmasına rağmen yetişkinlerinde severek okuyabileceği bir konuya ve kurguya sahip, kısacık ama sevimli, uzun zaman unutulmayacak bir kitap. Neil Gaiman’ın “hayvan tanrı” fikrini sevdiğini düşünüyorum artık. Anansi Çocukları adlı yetişkin romanında olduğu gibi burada da hayvana dönüşen tanrılar var. Tabii asıl kurgu bambaşka.

Tanrıların dünyasındaki karışıklıklar, insanların dünyasını da derinden etkilemiş ve bilinen dünyayı kışa mahkum etmiştir. Baharı getirebilmek için Odd’un Tanrıların dünyasına geçip, Ayaz deviyle mücadele etmesi gerekir. Bu macerada, ayaz devinin kandırmacası yüzünden ayıya dönüşen Thor, kartala dönüşen Odin ve tilkiye dönüşen Loki, Odd’un yoldaşları olacaktır.

Fakat Odd savunmasız, tek bacağı sakat ve şansız bir çocuktur yalnızca. Ayaz devini geldiği yere gönderebilmesi için sahip olduğu tek avantaj, temiz ve masum kalbidir. Ayaz devine karşı kullandığı sihir, Odd’un kendi tabiriyle, varlıkların istediklerini yapmalarına ya da istedikleri gibi olmalarına izin vermektir. Bu noktada kitap, masal yönüne uygun davranarak, başkalarının iyi gördüğü şekilde değil, kendi mutlu olacağın şekilde davranmanın daha güzel olduğu mesajını veriyor.

Kitabın tek olumsuz yönü bana kalırsa, sonuydu. Böylesine orjinal ve büyüleyici bir kurguya o son, basit kaçmış. Yarım ya da eksik bırakmış öyküyü. Elbette bu benim fikrim, her ne olursa olsun, Odd’un macerasını keyif alarak okudum ve fantastik severlerin de keyif alarak okuyacağına inanıyorum. Ayrıca Brett Helquist’e ait siyah beyaz çizimlerin de hikayeye renk kattığını söylemeden geçemeyeceğim.

Mitoloji, fantastik dünya, devler ve tanrılar ile harmanlanmış, “bir çırpıda biten” türden bir eser.

İyi okumalar dilerim…

Odd ve Ayaz Devleri - Neil Gaiman

Kitap adı: Odd ve Ayaz Devleri
Orijinal adı: Odd and the Frost Giants
Yazar: Neil Gaiman
Çeviri: Emine Ayhan
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 104
Baskı: 2013
Tür: Çocuk ve Gençlik, Fantastik

Odd ve Ayaz Devleri - Neil Gaiman Hemen satın alın

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend