Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

19 Nis Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

Stefan Zweig’ın kaleme aldığı “Olağanüstü Bir Gece”yi okuyalı sanırım birkaç hafta oldu ancak hala dün okumuşum gibi ayrıntılarıyla hatırlayabiliyorum, sanırım bende geçmeyecek bir iz bıraktı. Hissedemeyen, heyecanlanmayan, tutku duymayan, üzülmeyen, gerçek bir mutluluk tadamayan bir adam düşünün. Bu adam ki ona ömrü boyunca yetecek paraya sahiptir, bunca zaman çalışıp didinmek zorunda kalmamış, sadece ömrünün sefasını sürmüştür.

Fakat hayatındaki büyük eksikliği, sıradan bir at yarışını izlerken fark eder. O gün bilerek ve isteyerek suç işler ve hayatında ilk kez, onu baskılayan toplumsal yaşamın zincirlerini kırdığını, kendisinin de kötücül duyguları barındırabilen bir insan olduğunun ayrımına varır.

Bu sarhoşlukla kendini şehrin en alt tabakasına savurur. Kötücül bir hazla başlayan dönüşüm, onu ruhsal bir uyanışa sürükler. Ve insanları mutlu etmekle mutlu olabilen, birilerinin yaralarını sarmakla ya da onları sadece anlamakla, dolu ceplerin, keyifli bir yaşamın ötesinde büyük bir haz duyabilen, gerçek bir “insan” olma yolunda ilk adımını atar.

Sanırım bu kitapla ilgili seneler geçse de unutamayacağım tek şey, onu kandıran ve ondan para koparmak için etrafını çevreleyen sokak serserilerinin utancıdır. O utancı okumaktan ziyade iliklerime kadar hissettim ve gözlerim doldu.

Eğer duyarsız bir insanın bu ani ama köklü dönüşümünü okumak isterseniz, “Olağanüstü Bir Gece” sizin için de unutulmaz eserlerden biri olacaktır hiç şüphesiz.

Herkese iyi okumalar dilerim!

Kitaptan küçük alıntılar:

“Çünkü sadece kendi kaderlerini bir gizem olarak yaşayabilenlerin gerçek anlamda yaşadıklarına inanıyorum.”

“Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan, bütün insanları anlar.”

Kitap adı: Olağanüstü Bir Gece
Orijinal adı: Phantastische Nacht
Yazar: Stefan Zweig
Çeviri: İlknur İgan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 80
Baskı: 2016
Tür: Roman

Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

olaganustu-bir-gece-stefan-zweig-2

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

2 Yorum
 • hlilerdemozdemir@gmail.com'
  halilerdemozdemir
  Posted at 16:57h, 25 Aralık Yanıtla

  Kitabı okuduktan sonra bir çok şeyi daha iyi anladığıma eminim..

 • celebifatime6@mail.com'
  Fatime Çelebi
  Posted at 11:51h, 09 Aralık Yanıtla

  Kitabı okurken hissettiğim duygu tarif edilemez. kitabı okumak bana bazı şeyleri daha iyi anlamama neden oldu.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend