Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

15 Şub Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

Her Stefan Zweig kitabında olduğu gibi, Olağanüstü Bir Gece’de de yoğun bir psikolojik durum analizi aldım bünyeme. Bu kez biraz daha farklı bir durum vardı. Yer yer kandimden izler bulduğum bir baş karakter yani kitabımızın kahramanı vardı. Bir çok kez aaa evet diyerek hak verdiğim bu karakter, bir çoğunuzun belki hiç sevemeyeceği, bazılarınızın ise içinde bir şeyler açtıracağı bir karakter.

Tutkusuz ve heyecan olmadan nasıl yaşanır? Zor bir soru değil değil mi? Cevaplar elbette yaşanmaz olacaktır. Fakat bu insandan insana değişen hallerden. Bundan bir kaç yıl önce arkadaşımla beraber Ölüdeniz’e gittik ve olmazsa olmaz yamaç paraşütünü yaptık. Baba dağdan yani 2000 metre gibi bir yükseklikten aşağıya atladık. Bizle beraber bir grup insan daha vardı tabi. Genelde verilen tepkilerin hiçbirini sergilemediğimizi farkeden pilot bana aynen şöyle dedi: “Yedi yıldır bu işi yapıyorum ilk kez sizin kadar heyecansız insanlar görüyorum.” Peki dedim neden? Yani ne yapmamı bekliyordun? Genelde verilen tepkilerden örneğin çığlık atmak ya da bağırmak veya indir beni diye ağlamak. Evet bunların hiçbirini yapmamıştım. Pilotun ne demek istediğini net olarak indikten sonra anladım. Bizle beraber atlayanlardan bazıları hala ağlıyor, bazıları ise yuakrı hoş olmayan şeyler yapmış ve bazıları mutlu mutlu bağırıyor. O zaman anladım ki normal insanların nasıl tepkiler verdiğini. Fakat bunları yapamıyor olmak bir suç olmamalı değil mi? Ya da affedilemez bir yanlış. Zaman zaman bu tip örnekleri hayatımın içinde yaşıyorum. Her seferinde de aklımdan bu doğru bir davranış mı? Geçiyor Fakat bu doğru davranış toplumun doğru davranışı mı? Benim doğru davranışım mı? Yoksa o an yapılması gereken en doğru her ne ise kabul görmüş, o doğru davranış mı? Cevabı zor sorulardan yeterince var biliyorum ama gördüğünüz gibi işte elde olmadan çıkıyorlar.

İşte Olağanüstü Bir Gece’deki kahramanımızda benzer hal ve durumlarda kalıyor zaman zaman. Birebir örnekle uyuşmasada yaptıkları, bu durumdan kurtulma çabasının bir farklı çözüm yolu. Bunun için para kaybeder, bunun için belki biraz rencide olur hatta bunun için onurunu ayaklar altına alır -belki de alınmış gibi yapar- ama bir şekilde eşsiz amacına ulaşır. Sonrasında mutlu olarak yatağa yatabiliyorsa sorun yoktur. Belki de yaşıyor olmanın tadını alma çabası, belki de insanın ne olduğunu bilme isteği.

Kaçırılmaması gereken bir Stefan Zweig şaheseri…

İyi okumalar.

Kitap adı: Olağanüstü Bir Gece
Orijinal adı: Phantastische Nacht
Yazar: Stefan Zweig
Çeviri: İlknur İgan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 80
Baskı: 2016
Tür: Roman

olaganustu-bir-gece-stefan-zweig

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

3 Yorum
 • ddlovest@gmail.com'
  Kübra
  Posted at 17:15h, 02 Mart Yanıtla

  Gerçekten harika bir yorum kitap inanılmaz sürükleyici olmasada hep bir merak uyandırdı genellikle haklı gördüğüm bazende sinir olduğum bu adamda kendimden bir parça gördüm aslında ve nasıl mutlu olacağı benim için önemliydi unutulmaz bir sondu çünkü hissettiklerini hissettirebilmişti 🙂

 • selinyazar_00@outlook.com'
  Billy Hope
  Posted at 19:59h, 09 Mayıs Yanıtla

  her kitabı okumadan önce olduğu gibi bu kitapta da önce özetini okudum. bir suç işlendiğini söylüyordu. benim kitaptan beklentim daha büyük bir suçtu. stefan zweig müthiş cümleleriyle kitabı akıcılığını üst seviyeye çıkarmış. okurken hiç sıkılmadım. tavsiye edebileceğim bir kitap.

 • haleaktas@yahoo.com'
  Seker
  Posted at 17:13h, 05 Haziran Yanıtla

  Neticede haksiz 1 kazanç elde etti, günün sonunda mutlu ama vicdanı rahat birakmiycak tir diye usunuyorum devami olsaa.. bu bakımdan pek beğenmedim,suç işleyerek herkes mutku olmaya kalksa yandık o zaman!.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend