Olmedo Şövalyesi – Lope de Vega

29 Haz Olmedo Şövalyesi – Lope de Vega

William Shakespeare’in çağdaşı olarak bilinen, Lope de Vega adlı İspanyol yazarın, 17. yüzyılda yazdığı, yazarın bilinen en iyi eserlerinden biridir Olmedo Şövalyesi. Yazıldığı zamanda da çok konuşulan ve çok beğenilen bir yazardır Vega. Bizler daha yeni tanışıyoruz tabi. Bakalım nasılmış dedim bende yazarın bu eserini okumaya başladım.

Konu yine aşk. Evet biliyorum hafif biraz irkilme oldu değil mi sizlerde de. Eğer olduysa aynı düşünce yapısına sahibiz demektir sizinle. Her aşk öyküsünde fiyasko bir oyun çıkacak diye bir kural yok tabi. Önyargılardan sıyrılmak şart. Eminim hiç kimse Romeo ve Juliet için böyle bir önyargı, daha doğrusu bir önyargı beslememiştir. Aynı şeyi Lope de Vega için de yapmalıyız. Çünkü onu henüz tanımıyoruz. Bizler için sahilde bulunmuş, açılmamış bir sandıktan farksız. Kulak verelim bakalım içinde neler varmış.

Olmedo Şövalyesi olan Don Alonso ve onun çok sevdiği, uğruna ölebileceği aşkı Dona Ines’in bir araya gelmelerini okuyoruz. Fakat bu bir araya gelme çabası aslında çok da zor değil gibi. Sadece sağlıklı düşünmek gerekli. Fakat gençler bu konuda çok iyi değiller. Gençlik ateşi midir yoksa aşk yüzünden sağlıklı düşünememek midir bilinmez ama sağlıklı hareket edemiyorlar.

Kızımızın kalpsiz babası (!) Dona Ines’i, Don Rodrigo adlı bir zengin ile evlendirmek istiyor. Fakat kızımız Don Alonso’ya vermiş bile gönlünü. Gözü başka bir erkek görmez durumda, ona keza Don Alonso’da sürekli aklını daha doğrusu bir kaç gram kalmış aklını Dona Ines ile bozmuş durumda. Fakat gençler konuşmuyorlar. Günümüzde de çok yaşanan bir iletişimsizlik örneği. Baba ile konuşulsa her şey netleşebilir aslında. Sonuçta baba bu kızının mutluluğundan başka ne ister?

Türkiye İş Bankası kültür yayınlarından yine çok iyi, çok güzel bir seçim. Şimdiden herkese iyi okumalar.

Kitap adı: Olmedo Şövalyesi
Orijinal adı: El Cabellero De Olmedo
Yazar: Lope de Vega
Çeviri: Yıldız Canpolat Ersoy
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 124
Baskı: 2010
Tür: Tiyatro

Hemen satın al!

olmedo-sovalyesi-lope-de-vega

Olmedo Şövalyesi – Lope de Vega

Arka kapak;
Lope de Vega (1562-1635): İspanyol edebiyatı Altın Çağı’nın en önemli oyun yazarıdır. Eserleri döneminin yeni türü comedia ile özdeşleşmiştir. Günümüzde Komedi Yazmanın Yeni Sanatı adlı incelemesinde kendi oyunlarını nükteli bir dille savundu, comedia türünü temel tanımına kavuşturdu. Bu eserinde komedya ile tragedyanın birleştirilmesi ve tiyatroda halkın beğenisinin esas alınması gerektiğini öne sürdü. Konularını ulusal öykü ve efsanelerden, dönemin töre ve entrikalarından aldı.
Yazdığı bin sekiz yüz oyun ve yüzlerce kısa oyunun dört yüz elliden fazlası günümüze ulaşmıştır. Olmedo Şövalyesi en güzel oyunları arasında yer alır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend