Ölü Ozanlar Derneği – Nancy H. Kleinbaum

20 Kas Ölü Ozanlar Derneği – Nancy H. Kleinbaum

Çok güzel bir anlatım ile çok güzel bir kitap mı okumak istiyorsunuz? Hem de eğitim düzenlerine sert bir eleştiri ile sadece düzeni değil ebeveynleri de eleştirsin, onların ne kadar yanlış olduğunu mu göstersin istiyorsunuz? O zaman elinizdeki en doğru kitaplardan biri inanın. Çok fazla değil en fazla bir sen bilemedin iki solukta bitirilebilecek, fakat etkisi yıllarca sürebilecek güzellikte bir kitap Ölü Ozanlar Derneği.

Bir öğretmen düşünün, farklı bir düşüncede en yumuşak yapıda, en güzel yapıda, hem de çok sert bir okulda, dört yapraklı bir yonca gibi. Bu hocanın göze batmaması imkansız tabi. Aslında öğrenciler ergenliklerini bir kenara bırakarak hareket edebilse ve saçmalamaktan başka şeyler yapabilecek zekada olsa, belki hiçbir sorun çıkmaz. Ama ne yazık ki -hepimiz de biliriz ki- o yaşlarda bu çok ama çok zor. Büyük bir erdem ne konuştuğunu bilmek ve doğru yerde doğru lafı edebilmek.

Çok şanslılar ama yine de bu ergenler. Böylesi bir hocaya böyle bir okulda denk geldikleri için.

“Gerçek, altında ayağımızın buz kestiği bir yorgana benzer. Bu yorganı ne kadar çekiştirsek, ne kadar düzeltsek, yine de bizi tamamen örtmez. Onu tekmelesen de, yerden yere vursan da hiçbir zaman yeteri kadar…Ağlayarak dünyaya geldiğimiz andan, ölüm bizi bu dünyadan çekim alana kadar, ne kadar ağlayıp sızlasak da ayaklarımız hep açıkta kalır!”

“Yaşamın iliğini özümsemek, gırtlağına kemik tıkamak anlamına gelmez Charles. Bazı durumlarda cesaret göstermek gerekir, bazı durumlarda ise dikkat. Aklı başında biri hangisini ne zaman göstermesi gerektiğini bilir.”

“Ormana gittim, çünkü bilinçli yaşamak istiyordum. Hayatı tatmak ve yaşamın iliğini özümsemek istiyordum. Yaşam dolu olmayan her şeyi bozguna uğratmak için. Ve ecel geldiğinde fark etmemek için hiç yaşamamış olduğumu.”

Mutlaka okumanız gereken kitaplar arasında olan Ölü Ozanlar Derneği özellikle çocuk yetiştirme niyetinde olanlar için tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Ölü Ozanlar Derneği
Orijinal adı: Dead Poets Society
Yazar: Nancy H. Kleinbaum
Çeviri: Nurten Hatırnaz
Yayınevi: Bilge Kültür Sanat Yayınları
Sayfa: 136
Baskı: 2012
Tür: Roman

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Kasım 2015 - Kargadan Notlar
    Posted at 09:38h, 01 Aralık Yanıtla

    […] Çok güzel bir anlatım ile çok güzel bir kitap mı okumak istiyorsunuz? Hem de eğitim düzenlerine sert bir eleştiri ile sadece düzeni değil ebeveynleri de eleştirsin, onların ne kadar yanlış olduğunu mu göstersin istiyorsunuz? O zaman elinizdeki en doğru kitaplardan biri inanın. Çok fazla değil en fazla bir sen bilemedin iki solukta bitirilebilecek, fakat etkisi yıllarca sürebilecek güzellikte bir kitap Ölü Ozanlar Derneği. Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend