Ölümcül Yumurtalar – Mihail Bulgakov

02 Ara Ölümcül Yumurtalar – Mihail Bulgakov

Mihail Burgakov’un ‘Ölümcül Yumurtalar’ adlı kitabını okuyuncaya kadar, George Orwell’in kitaplarından daha iyi bir sistem eleştirisi göremeyeceğimi düşünüyordum. Fakat Ölümcül Yumurtalar, öylesine ‘hissettirmeden’ ve ‘yaşatarak’ eleştiriyor ki, Burgakov’a da en az Orwell’a duyduğum kadar hayranlık beslemeye başladım.
Hem bilim kurgu hem de eleştiri anlamında, insanı sonuna kadar doyurabilecek bir kitap. Konusu şu şekilde;
Persikov adlı bilim adamı, bir gün oldukça tuhaf bir ışın keşfeder. Bu ışının altına giren mikroskobik canlılar tuhaf davranışlar sergilemekte ve değişmektedirler. Aynı dönemde ülkede tavuklar durdurulamayan bir hastalık nedeniyle helak olur ve Persikov’un keşfettiği ışını yumurtalarda kullanarak, ülkedeki bu probleme sonuç bulma fikri baş gösterir. (Bu noktada olay, Stalin dönemindeki, teknoloji sayesinde rakipleri geride bırakma anlayışıyla paralellik gösteriyor.)
Ancak affedilemez bir hata, yumurtaları son derece tehlikeli ve ölümcül bir noktaya getirir.

Kitabın dili oldukça temiz, kolay anlaşılır, aynı zamanda özellikle sonlara doğru karanlık bir hava hissediliyor. Okurken yaşananların ‘gerçek’ olduğuna inanıyorsunuz neredeyse; çünkü her şey olağan bir zemine oturtulmuş. 1924 yılında yazılmasına rağmen, geleceği görebilen, geleceğe hitap edebilen bir başyapıt adeta.

Son olarak şunu da belirtme ihtiyacı duyuyorum, kitabın Everest yayınlarından çıkma daha önceki çevirilerinde adı Ölümcül Yumurtalar değil ‘Kader Yumurtaları’ imiş. Bunun sebebiyse Rusçada ölümcül sıfatının türediği ismin kader anlamına gelen рок [rok] olması ve aynı zamanda kitaptaki karakterlerden birinin adının ise Рокк [Rokk] olmasıymış. Ancak İş Bankası yayınlarından çıkma yeni çeviride “Ölümcül Yumurtalar” tercih edilmiş. Bana göre de böylesi içeriğe daha uygun olmuş.

Herkese iyi okumalar dilerim…

Kitap adı: Ölümcül Yumurtalar
Orijinal adı: Rokovye Yaytsa / Роковые яйца
Yazar: Mihail Bulgakov
Çeviri: Tuğba Bolat
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 168
Baskı: 2015
Tür: Bilim Kurgu

Ölümcül Yumurtalar - Mihail Bulgakov

Arka kapak;
Ölümcül Yumurtalar Mihail Afanasyeviç Bulgakov 1917 Rus Sosyalist Devrimini izleyen çalkantılı yıllarda, parlak ve eksantrik zoolog Persikov canlı organizmaların boyutlarını ve üreme hızını artıracak inanılmaz bir ışın keşfeder. Bu sırada da gizemli bir veba Sovyet Cumhuriyetlerinde tüm tavukların ölümüne neden olmaktadır. Hükümet kanatlı hayvan sektörünü yeniden canlandırabilmek için Persikov’un bu denenmemiş buluşunu kamulaştırır; ama korkunç bir karışıklık hızla tüm dünyayı tehdit edebilecek bir felakete yol açacaktır… Kahramanımız Persikov ile Lenin arasında karakteristik benzerliklerin, Stalin’in Bulgakov’u feci bir yalnızlığa itmesinde büyük rolü olduğunu da düşünürsek; “Usta İle Margarita” ve “Köpek Kalbi”nin yazarı tarafından H.G. Wells’in meşhur romanı “The Food of the Gods and How It Came to Earth”den ilham alarak kaleme alınan Ölümcül Yumurtalar, Sovyet Devrimi üzerine parlak bir hiciv, dokunaklı bir roman.

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

2 Yorum
 • arslanyikar@yahoo.com'
  Gün
  Posted at 10:06h, 30 Aralık Yanıtla

  Merhabalar;

  Kitabın orijinal adını “The Fatal Eggs” olarak belirtmişsiniz ancak asıl dilindeki adı Rokovye Yaytsa / Роковые яйца ‘dır.

  Bİlgilerinize…

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend