Ölümcül Yumurtalar – Mihail Bulgakov

13 Kas Ölümcül Yumurtalar – Mihail Bulgakov

Yine mükemmel bir kitap yine bir Mihail Bulgakov eseri! Yazıma çok ama çok enerjik girip, bu kitabın ne kadar güzel bir hal ve durum bıraktığını insan üzerinde, anlatmak istiyorum. Aslına bakarsanız Mihail Bulgakov dedikten sonra daha fazla söze gerek yok ama yine de bir yazı yazmalıyım ve bu yazım, her Mihail Bulgakov kitabında olduğu gibi olumsuz hiçbir şey barındırmayacak.

Ölümcül Yumurtalar Mihail Bulgakov’un esprili bir bilim kurgu eseri. Kaleme alındığı 1924 yılından 4 yıl sonrasını ele alıyor. Rus devriminin çalkantılı dönemini tiye alırken, o dönemin tüm gerçeklerini gözlerimizin önüne seriyor. Tüm yanlışlarıyla bir devlet ve devlet yönetimi ile karşı karşıya kalıyoruz. Sorunları ile uğraşan Rusya’da her gün yeni bir şeyler patlak vermektedir. Bu sorunlardan biri de tavukların salgın hastalıkla ölmesi ve ülkede tavuk kalmayışıdır. Ülkede tavuk kalmayınca ortaya çıkan ihtiyaçlar artmakta, devletin bir şeyler yapması gerekmektedir.

Zooloji profesörü Persikov (adının çağrımı ya da anlamı ile ilgili kopya vermiyorum lütfen kitabı okuyunuz…) uzun yıllardan beri canlı organizmaların hızlı üremesi ile ilgili çalışmaktadır. Bu deneylerinden birinde bir ışın keşfeder. Bu ışın üremeyi hızlandırmaktadır. Aynı zamanda gelişimi de hızlandırmakta, zaman kaybına sebebiyet vermemektedir. Bu keşfini hemen kullanmak isteyen Rusya, daha testleri bile yapılmamış buluşu hemen tavuk yumurtaları üzerinde kullanmasını ister. Fakat ülkede tavuk yumurtası yoktur. Mecburen dışarıdan getirtilecektir. Fakat getirilen yumurtalar nasıl gelecektir? Işın işe yarayacak ve sorunu çözecek midir? İşte bu soruların cevabını siz bulun diyorum. Bilginin kötüye kullanılması nelere yol açıyormuş görün. Devletin dediğim dedik tavrı sonrasında neler yaşanabiliyormuş görün.

Daha önce Mihail Bulgakov’un Genç Bir Doktorun Anıları adlı kitabında Tuğba Bolat çevirisi neymiş ne değilmiş öğrenmiştim. Bu kitapta da aynı şekilde mükemmel bir çeviri vardı. Hem akıcı bir dil hem de elden bırakmadan okunası bir eser. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Ölümcül Yumurtalar
Orijinal adı: The Fatal Eggs
Yazar: Mihail Bulgakov
Çeviri: Tuğba Bolat
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 168
Baskı: 2015
Tür: Bilim Kurgu

Hemen satın alın

olumcul-yumurtalar-mihail-bulgakov-2

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend