On İkinci Gece – William Shakespeare

11 Kas On İkinci Gece – William Shakespeare

On İkinci Gece, William Shakespeare’in yine yeni bir güzel okunası oyunu. Tiyatro eseri okurken alınabilecek tüm tatların alınabildiği Shakespeare eserlerinden biri olan On İkinci Gece, bizlere güzel bir okumanın, güzel bir düşünmenin kapılarını aralıyor.

On İkinci Gece Shakespeare’in komedi türündeki oyunlarından biri. İşlerin birbirine karıştığı, kimin kim olduğu bilinmediği, kılıkların değiştirildiği komedilerdendir. Vodvillerin tadının alındığı, bir diğer Shakespeare eseri olan Yanlışlıklar Komedyasını andırır. Tabi bu kez konu az biraz daha farklıdır. Hatta az birazdan daha fazla. Ama yanlışlıklar yine yanlışlıktır. O kısımda herhangi bir değişiklik yok. Shakespeare’in hayallerimizde canlandırdığı bir krallıkta geçer. Bu krallık İtalya’nın kıyılarında yer alır ve güzel bir krallık gibi hayal edilir tarafımızca. Her krallıkta olduğu gibi bu krallıkta da sorunlar vardır elbet.

Oyunda sevdikleri insanlar için kılık değiştiren âşıklar, kadın iken erkek kılığına ya da tam tersi erkek iken kadın kılığına girerler. Oyun bu ya fark edilmezler. Âşıklar bu karmaşa içinde kendilerine göre çözümler ararlar ve aşkları için saadet yolu gözlerler. Fakat bu her geçen sayfa ile birlikte daha fazla karışır. Oyun içinde oyun, yalan içinde yalan bir süre sonra sarpa sarmaya başlar. Fakat en sonunda her şey tatlıya bağlanır. Güzel bir şekilde sonlanır oyun.

Her zaman olduğu gibi yine söylüyorum, Shakespeare ise okuyunuz, okutunuz.

İyi okumalar.

Kitap adı: On İkinci Gece
Orijinal adı: Twelfth Night, or What You Will
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Sevgi Sanlı
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 116
Baskı: 2010
Tür: Tiyatro

On İkinci Gece – William Shakespeare

On İkinci Gece - William Shakespeare

Arka kapak;
Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdürmektedir. On İkinci Gece’nin konusu yazarın öteki romantik komedilerinde olduğu gibi, aşktır. Gizlenen kimlikler, birbirine karıştırılan kişiler olayları gülünç hale getirir. Ancak konudan daha önemli olan, güzelliğiyle öne çıkar bir şiir diliyle gülmece öğelerinin sergilenmesi, ilginç duygu ve düşüncelerle kişilerin gerçeklikkazanmasıdır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend