On İkiye Bir Var – Haldun Taner

13 Eyl On İkiye Bir Var – Haldun Taner

Çok ama çok içten çok bizden öyküler. Bitmese keşke dedim daha çok olsa okusam dedim her öyküde.

Toplamda yedi öyküden oluşan On İkiye Bir Var, Haldun Taner’in her zaman olduğu gibi eşsiz anlatımıyla bir solukta bitiyor. İnsanları o kadar güzel anlatıyor ve tahlil ediyor ki çoğu kez kitabı okurken kafanızda canlandırdığınız dünyaya baka kalıyorsunuz.

Haldun Taner kitaplarının hepsinin yeri ayrıdır ve güzldir evet ama On İkiye Bir Var diğer kitaplarından daha özel bir kitap. Çünkü bu kitap, Sait Faik hikaye ödülünü alan ilk kitap. Bu sebeple diğer kitaplarından daha özel bir yerde.

Yapı Kredi Yayınları sanıyorum tüm eserlerini basacak Haldun Taner’in. Bu sayede bizler bu eşsiz kaynağın bizlere sunduğu bizden öyküleri ve oyunları okuyabileceğiz.

İyi okumalar.

Kitap adı: On İkiye Bir Var
Yazar: Haldun Taner
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 88
Baskı: 2015
Tür: Hikaye

On İkiye Bir Var – Haldun Taner

Arka kapak;

Türk edebiyatının ve tiyatrosunun büyük ustası Haldun Taner’in bu ay bir kitabı daha YKY raflarında yerini alıyor. Haldun Taner, hayata bakışındaki derin ve keskin gözlem gücü, insanı ele alışındaki olgunluk ve incelik, durumları ortaya koyuşundaki kültürel zenginlik, anlatımındaki sağlam yapı ve mizahın imbiğinden geçen ışıltılı üslubuyla klasikleşmiş bir yazarımız.

YKY, doğumunun 100. yılında Haldun Taner kitaplarını yeni bir editörlükle ve özel kapaklarla ayrı ayrı yayımlıyor. İşte bu ayın kitabı: On İkiye Bir Var (öykü).

Haldun Taner’in 1954’te yayımladığı iki öykü kitabından biri olan On İkiye Bir Var, 1955 yılında verilmeye başlanan Sait Faik Hikâye Armağanı’nı alan ilk kitaptı. Kitaptaki “On İkiye Bir Var” öyküsü İsviçre’deki Atlantis Yayınevi’nin düzenlediği Zaman Üstüne Öyküler yarışmasında ödül almıştı. Behçet Necatigil’in deyişiyle, yazar “dil ve anlatış ustalığını, mizah yönünü, ruh tahlillerindeki başarısını” bu kitabında da sürdürdü.

On İkiye Bir Var, Ayak, İznikli Leylek, Bayanlar 00, 45 Marka Seksapil, Sahib-i Seyf ü Kalem, Artırma adlı öykülerden oluşan On İkiye Bir Var, yıllar sonra tekrar ayrı bir kitap olarak okuruyla buluşuyor.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend