Othello – William Shakespeare

07 Şub Othello – William Shakespeare

Irkçılık, kıskançlık, namus, soyluluk, ihanet, hainlik ve bunların arasında yok olan masum hayatlar. Biri bana Othello’yu özetle dese sanırım böyle özetlerim. Tabi bir kaç ekleme daha yaparım. Örneğin, hiç iletişim kurmadan, insanların dolduruşuna gelerek yalan yanlış kararlar alan bir aptalın öyküsü derim. Sevdiğim insan dediği insanı dinlemeden yargılayan, ona ceza olarak ölümü sunacak kadar cehalet içinde harmanlanmış aptal, sadece bizim memleketten çıkmıyormuş derim.

Othello dört ana karakter etrafında gidip gelen diyaloglardan oluşur. Tabi birde destekleyici yan karakterler var. Ama ana hatları oluşturanlar; Othello (safkan cahil, safkan aptal), eşi Desdemona (masumiyet timsali, kadersiz kadın), komutan Cassio (masum komutan, iyi insan) ve Othello’nun sağ kolu olarak gördüğü şerefsizlerin en önde gideni bayrak tutanı İago (ikiyüzlü, hain, yalancı, şeref ve karakter düşmanı). Peki, nedir bu kadar dert olan olay? İago’nun uydurduğu yalanlarla kıskançlık krizlerine giren Othello’nun her şeyi mahvetmesi. Tam tanım bu diyebilirim. Tabi gelişen olaylarla neler neler oluyor nasıl işleniyor onlardan bahsetmeyeceğim. Osmanlı İmparatorluğunun Kıbrıs’a gemiler gönderdiğini öğrenen Venedik, Othello komutasında ordularını Kıbrıs’a gönderir. Osmanlı ordusu fırtınaya yakalanır ve Kıbrıs’a gelemez. Fakat Othello’yu farklı dertler bulur. Çok güvendiği adamı İago’nun yalanlarını dinleyerek alevlenir alevlenir ve çevresini yakmaya başlar.

Her zamanki gibi bir Shakespeare tragedyası, her zaman ki gibi bir mükemmel eser. Kaçırılmaması gereken eserlerden biri olarak görüyorum ve tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Othello
Orijinal adı: The Tragedy of Othello, The Moor of Venice
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 160
Baskı: 2014
Tür: Tiyatro

othello-william-shakespeare-2

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Şubat 2016 - Kargadan Notlar
    Posted at 18:21h, 03 Ağustos Yanıtla

    […] Irkçılık, kıskançlık, namus, soyluluk, ihanet, hainlik ve bunların arasında yok olan masum hayatlar. Biri bana Othello’yu özetle dese sanırım böyle özetlerim. Tabi bir kaç ekleme daha yaparım. Örneğin, hiç iletişim kurmadan, insanların dolduruşuna gelerek yalan yanlış kararlar alan bir aptalın öyküsü derim. Sevdiğim insan dediği insanı dinlemeden yargılayan, ona ceza olarak ölümü sunacak kadar cehalet içinde harmanlanmış aptal, sadece bizim memleketten çıkmıyormuş derim. Yazının devamı için lütfen tıklayınız… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend