Otomatik Portakal – Anthony Burgess

02 Eki Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Kitabını okumadan filmini izlediğim eserlerden biriydi Otomatik Portakal. Genellikle kitaptan sonra filmini izlerim eserlerin. Tabi beyaz perdeye uyarlanmışlarsa. Otomatik Portakal, artık klasikleşmiş, hatta bir çok açıdan bir baş yapıt olan bir kitap. Anthony Burgess’ın yazdığı en sert ve en iyi kitaplarının başında yer alıyor. Hatta en iyi kitabı desem sanırım yanlış birşey söylemiş olmam.

Stanley Kubrick’in beyazperdeye uyarlamasından sonra popüleritesi artan Otomatik Portakal, Anthony Burgess’ın tanınmasında büyük etken olmuştur. Aslında yazarın öyküsü bile tüm kitaplarının popüleritasini arttırmalı. Neymiş peki yazarın öyküsü? Anthony Burgess için beyin tümörü teşhisi konuluyor ve birkaç aylık bir ömür biçiliyor. Bu süre geçtikten sonra Anthony Burgess ölmüyor. Yaşamına devam ediyor. Fakat bu süre boyunca birkaç kitap yazıyor. Eşinin parasız kalmaması için yazarlığa soyunuyor. Bu kitaplar sayesinde yeteneğinin farkına varıyor ve yazarlık ile hayatına devam ediyor. 1917 yılında doğan yazar, 1993 yılında yaşamını yitiriyor.

Kitaba gelecek olursak eğer kitabın konusu serseri bir gencin öyküsü. Bu serseri gencin adı Alex. Şiddet meraklısı, sapık, tecavüzcü, hırsız berbat bir insan taslağı Alex. Klasik müzik seviyor ve ailesi ile yaşıyor. Aynı zamanda dört kişilik berbat bir çetenin de liderliğini yapıyor. Fakat çetenin diğer bireyleri aslında onu sevmiyor. Fakat aralarında en sadist o olduğu için diğerlerini sindirmiş durumda. Kendilerine kankalar grubu diyorlar. Süt bar da içinde ne olduğu bilinmez sütler içiyorlar. İnsanların evlerine girip, dağıtıyorlar, kadınlara tecavüz ediyorlar ve herşeyi yıkıp döküyorlar. Sonrada hiçbir şey olmamış gibi normal hayatlarına dönüyorlar. Fakat bir gün geliyor ve bir cinayet işliyor Alex. Daha kötüsü cinayet anından sonra kankaları ona bir kazık atıyor ve polisin Alex’i yakalamasına neden oluyorlar. Hapishaneye düşen Alex’e hayat bir kez daha gülüyor ve devletin deneyi olma şansı sunuluyor. Bu deney Alex’e ilk önceleri çok basit geliyor Dışarı çıkmak için iyi bir yol gibi görünüyor. Çünkü bu deney sonrası Alex iyi bir insan olacak ve salıverilecektir. Alex’de bunu kullanarak özgürlüğüne kavuşmak istiyor. Çıkar çıkmaz kankalarından intikamını almak ve normla yaşantısına dönmek istiyor. Fakat olaylar düşündüğü gibi gelişmiyor Alex’in. İşin rengi çok değişiyor…

Sürükleyici bir anlatımıyla sizi hiç sıkmadan ilerleyen Otomatik Portakal, kesinlikle okunması gereken, olmazsa olmazlardan. Tabi burda çevirmen Dost Körpe’nin etkisi çok büyük. Artı İş Bankası Kültür Yayınları olunca çok daha mükemmel bir okuma keyfi bizi bekliyor.

İyi okumalar.

Kitap adı: Otomatik Portakal
Orijinal adı: A Clockwork Orange
Yazar: Anthony Burgess
Çeviri: Dost Körpe
Yayınevi: İş Bankası Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 172
Baskı: 2015
Tür: Roman

Hemen satın alın

otomatik-portakal-anthony-burgess-2

#Otomatik Portakal – Anthony Burgess #Otomatik Portakal #Anthony Burgess

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend