Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

27 Tem Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Şimdi nereden başlasam nasıl anlatsam ne desem bilemiyorum bu kitap için. Standart bir bilim kurgu kitabı değil onu söylemem lazım. Çok satan, bilmem ne ödülü almış, kitaptan sonra hemen filmi yapılmış teknik terimlerle dolu kitaplardan hiç değil. Zaten terimleri sadece bu kitapta göreceğiniz türden.

Bir yol hikayesi denebilir mi? Evet, belki bu olabilir. Galaksinin herhangi bir yerinde geçen, arabalar yerine uzay gemilerinin olduğu, yolların zemininin olmadığı bir yol hikayesi denebilir.
Alıştığımız şekilde bir olay akışı hiç beklemeyin. Standart bir gidişat asla yok. Olasılıklar sonsuz ve her an her şey mümkün olabilir. Neden olmasın? Değil mi ama olabilir herşey. Hayal gücümüzü evrene bağlayabiliriz.

Yazılacak çok şey var ama ben şimdilik bu kadar yazabiliyorum. Baştan sona olayları kafamda tekrar oynatıyorum ve Douglas Adams’ın nasıl bir kafa yapısı ile bunları yazdığını düşünüyorum. Sadece esprili bir bilim kurgu yol kitabı yazmamış, aynı zamanda gönderme yapmak istediği konulara tek tek giydirmeyi de bilmiş. Hem farklı, hem komik hem de sürükleyici bir kitap bırakmış bizlere. Okuyunuz, okutunuz diyorum.

Kitapta beni en çok etkileyen bazı yerleri paylaşmak isterim. Hani tam olarak düşündüğünüzü, kelimelere dökülmüş bulursunuz ya işte o anları yaşatan satırlardan birini paylaşmak isterim;

“…işin içinde periler olduğuna inanmadan da bir bahçenin güzel olduğunu göremez miydi insan?”

Baskı ile ilgili olarak Alfa Yayınları bir kez daha takdirimi kazandı diyebilirim. Kitap kapağından cildine, puntosundan dokusuna kadar herşeyiyle çok iyi bir kitap hazırlamışlar. Mutlaka her kitaplıkta olması gereken çok güzel bir eseri, çok güzel bir sunumla sunmuşlar.

Bilim kurgu ve absürd espri anlayışını seviyorsanız kesinlikle es geçmemeniz gereken bir kitap Otostopçunun Galaksi Rehberi.

Bu arada evet, adamım Marvin! Evrenden daha yaşlı, her şeyi bilen, beyninin büyüklüğü tahayyül edilemeyen ama kağıt toplama işleri verilen melankolik robot.

İyi okumalar.

Kitap adı: Otostopçunun Galaksi Rehberi 5!i Bir Yerde
Orijinal adı: Hitchhiker’s Guide to the Galaxy 1-5
Yazar: Douglas Adams
Çeviri: Nil Ata, İrem Kutluk
Yayınevi: Alfa Yayınları
Sayfa: 868
Baskı: 2017
Tür: Bilim Kurgu

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Arka kapak;
Eskiler der ki: Eğer berbat bir perşembe sabahı geçirmemişseniz, bu kavramın anlamını bütün boyutlarıyla henüz bilmiyorsunuz demektir. Bazıları da bu cümlenin fazla iddialı olduğunu düşünür ve kahramanımız Arhurt Dent de bu kişilerden biridir; ta ki o perşembe sabahına kadar. Aslında o perşembe sabahı Yerküre’de yaşayan herkes için berbat geçmişti; değil mi ama, yaşadığınız gezegenin aniden yok edilmesinden daha berbat ne olabilir ve hikâyemiz de işte o perşembe sabahı başlar.

Aslında Yerküre’deki canlıların tek bir kurtuluş yolu vardı: Gezegenin havaya uçmasından saniyeler önce Arthur Dent ve son on dört yıldır bu gezegende tıkılıp kalmış arkadaşı Ford Prefect bir uzay gemisine otostop çekmeyi başarmışlardı. Bu ikilinin yolları evrenin o ana dek gördüğü en güzel gemi olan Altın Kalp ile, iki kafalı ve üç kollu eski bir hippi olan Galaktik İmparatorluk Hükümeti’nin Başkanı Zaphod Beeblebrox, paranoyak, zeki, ama kronik depresif robot Marvin ve yıllar öncesinden kısa bir anlığına gelen güzel bir kızla kesişecektir.

İyi de bizler neden doğduk? Neden ölüyoruz? Neden bileklerimize bu kadar uzun süre dijital saatler taktık? Bütün soruların cevabı yıldızlara doğru başparmağınızı kaldırmanızda yatıyor. Ve yanınızda bir havlu bulundurmayı asla unutmayın. İyi eğlenceler Restoran’a buyrun.

Asla pişman olmayacaksınız…

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend