Paris ve Londrada Beş Parasız – George Orwell

21 Ağu Paris ve Londrada Beş Parasız – George Orwell

George Orwell, “Paris ve Londra’da Beş Parasız” adlı kitabında, tahmin edebileceğiniz üzere “beş parasızlığı” anlatıyor. Okuru olayların içine çekmeyi başaran etkileyici dil dolayısıyla, fakirliği dibine kadar yaşıyorsunuz. Belki de kitap otobiyografik özellikte olduğundan, kitabın üzerinizdeki etkisi de belirli oranda katlanıyor. Tabiri caizse, kitap bittiğinde feleğin çemberinden geçmiş gibi oluyorsunuz.

Hikaye geçmişte, hiç görmediğim ülkelerde geçiyor olsa da, bir vakitler insanların yaşamak için bunca sıkıntıya katlanmış, bu sıkıntılara “alışmış” olmalarından dehşet duydum. Günün yirmi saati oldukça zor koşullarda çalışıp, çalışarak kaçırdığı hayata sebebini bilmeden devam eden, belki başka çaresi olmayan, asla da olamayacak olan binlerce insan, sahip olduğum hayatın kıymetini yüzüme vurarak gösterdi bir nevi.

Geroge Orwell, kitabın başında, sefaleti neden anlattığını şu şekilde açıklıyor:

“Ben yoksulluk hakkında yazıyorum ve yoksullukla ilk temasım bu varoşta gerçekleşti. Varoş, sefilliği ve tuhaf hayatlarıyla her şeyden önce yoksulluk konusunda bir ibret, ardından kendi tecrübelerim için bir arka plandı. İşte size oradaki yaşamın neye benzediğini bu yüzden anlatmaya çalışıyorum.”

Kitabın en değerli yanı, Orwell’in hayat konusunda acı çekerek, bin bir türlü sıkıntı yaşayarak kazandığı tecrübeleri, rahat bir koltuğun üzerinde yaslanarak okuduğunuz kitaba ayna netliğiyle aktarabiliyor ve okuyan, duymak isteyen kişiye o farkındalığı kazandırabiliyor olması şüphesiz.

Kitaptan ufak bir alıntı:

“…Yine de iyi bir adamdı, cömert bir doğası vardı ve son lokmasını bile bir arkadaşla paylaşmaya hazırdı; gerçekten de, kelimenin tam anlamıyla son lokmasını benimle birden fazla defa paylaşmışlığı vardı. Birkaç ay düzgün beslense muhtemelen çalışabilirdi de. Ama iki yıl margarinli ekmekle beslenmek becerilerini ürkütücü bir biçimde zayıflatmıştı. Zihni ile bedeni tamamen sağlıksız düşene dek bu yemek taklidi pislikle hayatta kalmıştı. Onun insanlığını yok eden, doğuştan gelen bir karakter bozukluğu değil, yetersiz beslenmeydi.”

İyi okumalar dilerim!

Kitap adı: Paris ve Londrada Beş Parasız
Orijinal adı: Down And Out In Paris And London
Yazar: George Orwell
Çeviri: Berrak Göçer
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 246
Baskı: 2015
Tür: Roman

paris-ve-londrada-bes-parasiz-george-orwell-2

Paris ve Londrada Beş Parasız – George Orwell


Arka kapak;
“Beş parasız kalmaktan o kadar çok bahsetmiştiniz ki; eh, işte beş parasız kaldınız ve hâlâ ayaktasınız.” Paris ve Londra’da Beş Parasız, 20. yüzyılın en büyük romancılarından George Orwell’in, Avrupa’nın iki büyük şehrinde, Paris ve Londra’da yaşadığı sefaleti olanca gerçekliğiyle anlattığı, son derece önemli bir eser. Bir gün Paris’in orta yerinde meteliksiz kalan genç yazar, yoksulluk ve açlıkla mücadele etmeye başlar. Rehineciler, iş bulma kurumları, umut tacirleri, karın tokluğuna günde on yedi saat çalışılan karanlık otel mutfakları arasında sürüp giden Paris macerası, yazarın güç de olsa kendini Londra’ya atmasıyla sona erer ama Londra’da onu çok daha ağır şartlar beklemektedir.

Orwell, modern insanın ısrarla görmezden geldiği bir dünyanın kapısını aralıyor. İşsizlik, evsizlik, açlıkla damgalanan bu dünyanın insanları izbe pansiyonlarda, berduş barınaklarında yaşıyor, hayata bir ucundan tutunmaya çalışıyorlar. Paris ve Londra’da Beş Parasız, köleliğin hiçbir zaman, modern zamanlarda bile ortadan kalkmadığını, sadece görünüm değiştirdiğini anlatıyor.

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend