Patagonya Ekspresi – Luis Sepulveda

01 Eyl Patagonya Ekspresi – Luis Sepulveda

Patagonya Ekspresi, Luis Sepulveda’nın bir tür yol kitabı. Seyahatname gibi değil elbet ama az biraz yol kitabı diyebilirim. Aslında tam bir yol kitabı da denmeyebilir. Belki yol hayali kitabıdır. Aslında bende bırakmasını istediğim his hep o yönde oldu.

Büyük bir tutkudur yolda olmak. Daha doğrusu yollarda olup, bir yere gitmemek. Gittiğin yeri asla bilmeden yollarda olmak. Nerede olduğunu bilmeden, nereye gideceğini bilmeden yol almak. En ama en güzel şeydir benim içinde. Belki en huzurlu olduğum anlardan biridir bu. Yaptığım bir çok seyahatte bu duyguyu yaşadım ve yaşamaya da devam edeceğim. Özellikle yalnız yapılan yolculuklarda bir tren camından dışarıya bakmak, içinde ki sebepsiz huzuru hissetmek o kadar farklı o kadar güzel ki. Anlatılmaz yaşanır denilen şeylerden en ama en güzellerinden.

Tabi bu kitap o hisleri size verebiliyor mu veremiyor mu bilemem. Okuyup görmeniz lazım. Bende çok veremedi ne yazık ki. Sürükleyici de değildi benim için. Ama dediğim gibi bu benim için. Sizde ki oluşacaklar için buyrun sizi okumaya davet edeyim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Patagonya Ekspresi
Orijinal adı: Patagonia Express
Yazar: Luis Sepulveda
Çeviri: Yıldız Canpolat
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 152
Baskı: 2001
Tür: Roman

patagonya-ekspresi-luis-sepulveda

Patagonya Ekspresi – Luis Sepulveda

Arka kapak;
Şili’li yazar Luis Sepulveda’nın en büyük tutkusu, yolculuk yapmak, dünyayı dolaşmak, insanları tanımak ve onların öykülerini dinlemek. Patangonya Ekspresi, dinlediği öyükleri kendi yorumuyla anlatan, olağanüstü anlatma yeteneğiyle gerçeği zenginleştirerek edebiyata dönüştüren Luis Sepulveda’nın yaptığı ilginç yolculukların bir dökümü.
Patagonya Ekspresi, yolculuk notları olmaktan öte, yolculuk üzerine bir rehber kitap. Dünyayı nasıl tanımanız, ona nasıl bakmamız, onu nasıl sevmemiz gerektiğini öğreten bir kılavuz. Yazarın, hem diktatör Pinochet dönemindeki sürgün yıllarından, hem de yoluculuklarından aldığı notlar üzerine kurulu Patagonya Ekspresi, anlatım bütünlüğü taşıyan bir dizi anlatı. Luis Sepulveda, gerçek serüvenin verdiği müthiş mutluluğu okuruna aşılamaya çalışıyor. Adını, bir zamanlar Patagonya’da çok tutulan, ancak yeterince hızlı gitmediği için seferlerine son verilen Patagonya Ekspresi’nden alan bu kitap, Luis Sepulveda’nın en güzel yapıtlarından biri.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend