Puslu Kıtalar Atlası – İlban Ertem

20 May Puslu Kıtalar Atlası – İlban Ertem

Uzun bir zamandır raflarda ve reklamlarda gördüğümüz bir eser var. Puslu Kıtalar Atlası. Bende uzun bir süredir alıp okumak istiyordum. Açık söylemek gerekirse kitap ile ilgili bir bilgim, haliyle de fikrim yoktu. Okumaya başlayınca anladım ki çok geç kalmışım. Ama olsun dedim zararın neresinden dönersek kardır. Bir soluk derler ya hani işte ben o bir soluğu bir soluktan kısa sürede verdim ve bitirdim.

İhsan Oktay Anar’ın yirmi küsür yıl önce yayımlanan eşsiz romanı Puslu Kıtalar Atlası’ndan uyarlama olan bu çizgi romanı, üstad İlban Ertem çizgileri ile bambaşka bir boyuta getirmiş. Beş yıl süren büyük bir emek, büyük bir tutkunun eseri bu çizgi roman. Hani derler ya anlatılmaz yaşanır işte bende burada anlatılmaz okunur diyorum sizlere.

Tahmin ediyorum ki güzel ülkem Türkiye’de yapılmış olan en iyi çizgi roman işlerinden biridir İlban Ertem’in bu çalışması. Zaten beş yıl gibi uzun bir sürede hazırlanmış. Ortaya bu beş yılın her bir dakikasını hak eden eşsiz bir eser çıkmış. Tebrikler üzeri tebrik ediyorum bu çalışmada emeği geçen herkesi. Fakat tebrik edemediğim iki nokta var. Sanırım bu noktalarda yayınevinin biraz payı var. Yazım hataları, yazı balonları ve yazı karakteri seçimi. Bu kadar güzel ve kaliteli bir iş için seçilen yazı karakteri beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Okunması zor ve o ortama o havaya -ya da o atmosfere diyelim- uymamış gibi geldi bana. Tabi bu bana göre katılmayabilirsiniz. Yazım hataları hemen hemen her yayınevinin vazgeçilmezi onu da biliyoruz fakat bu çalışmanın daha özenli olması gerekirdi diye düşünüyorum. Yazı balonları ise ne yazık ki facia. Belki de çizimler muhteşem olduğu için balonlar gözümüze çok batmıştır bilemiyorum ama çok yorucuydu hakikaten. Bu eksiler yeni basımlarda giderilir belki diye düşünüyorum. Giderilmese dahi alınız bakmayınız siz bana…

Bazı ayfalarda dalıp gideceğiniz, bakıp bakıp o zamanları yaşayacağınız bu eşsiz eseri kaçırmayın derim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Puslu Kıtalar Atlası
Yazar: İlban Ertem
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa: 320
Baskı: 2015
Tür: Çizgi Roman

puslu-kitalar-atlasi-ilban-ertem

Puslu Kıtalar Atlası – İlban Ertem


Arka kapak;
Karanlığın, yılankavi sokakların, demkeşlerin, paranın hüküm sürdüğü Galata’nın, karın deşip boğaz kesen, husye burup göz çıkartan hikâyelerin, zagon üzerine öttürenlerin, bahtsızların, yolcuların, rüya görenlerin, maceracıların şehrindeyiz. Uzun İhsan Efendi’nin yedi iklimde, dört bucakta, yeraltında ve yerüstünde gezinen dünya atlasında… İhsan Oktay Anar’ın unutulmayan ilk romanı Puslu Kıtalar Atlası, bu defa İlban Ertem’in masalsı çizgileriyle çizgi roman olarak karşımızda. Beş yıl süren, kolay anlatılamayacak bir emek, tutkuyla dolu bir sadakat, civa gibi bir sayfadan diğerine akıp giden ustalık… İlban Ertem, Türkçe edebiyatta eşi benzeri olmayan bir uyarlamayla magnum opus’unu gün yüzüne çıkarıyor. Oyunbaz ve zifiri… Büyük bir “resimli roman”.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • sertanugat@gmail.com'
    Sertan ugat
    Posted at 02:15h, 28 Haziran Yanıtla

    Mükemmel bir romandır. Mutlaka okuyunuz. Bizimkiler filmini de yapmalı

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend